Zastrzały – objawy, leczenie, przyczyny powstania

0
1234
Zastrzał stawowy

Nasza skóra codziennie narażona jest na wiele niekorzystnych czynników. Zbyt niskie lub wysokie temperatury otarcia, urazy, a nawet niewłaściwa pielęgnacja, mogą doprowadzić to zmian powstających w obrębie naskórka, a także tkanek blisko powierzchni skóry właściwej. Jednym z najbardziej uciążliwych problemów, który dotyka większą część społeczeństwa jest zastrzał. Zastrzał to nic innego jak ropne zapalenie, które obejmuje zwykle palce rąk. Może pojawić się on w wyniku kontaktu z przedmiotem zanieczyszczonym i przybiera postać zastrzału skórnego. Jednak czym dokładnie jest zastrzał? Jakie są jego objawy i jak się go leczy? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Czym jest zastrzał?

Jak już zostało to wspomniane, zastrzały są rodzajem ropnego zapalenia, które obejmuje obszar palców rąk i skórę dookoła. Zazwyczaj zastrzały nie są umiejscowione głęboko i dotyczą głównie naskórka, a także tkanek skóry, które znajdują się blisko niego. Zastrzały jednak są dość bolesnym problemem, a objawy i dolegliwości bólowe, nasilają się głównie w nocy. Zwykle objawy, które powodują zastrzał, są bagatelizowane i uznawane za niegroźną dolegliwość. Jednak należy zdać sobie sprawę, że nieleczone mogą prowadzić do groźnych powikłań. Należy mieć świadomość, że nieleczone, ropne zapalenie, może doprowadzić nawet do uszkodzenia funkcji ręki. Chyba nie trzeba więc wyjaśniać, jak ważne jest leczenie zastrzału.

Więcej porad dotyczących zdrowia znajdziesz na http://www.zyj-zdrowo.pl.

Przyczyny powstania zastrzału

Okazuje się, że przyczyny powstania zastrzału są mocno zawężone. Zwykle ryzyko jego pojawienia się wiąże się z niewielką raną kłutą. Często pracujemy z wykorzystaniem rąk, które mają styczność z wieloma przedmiotami. Okazuje się, że zastrzał może powstać w wyniku nakłucia w obrębie opuszka palca. Jednak istotne jest to, czy przedmiot, od którego pochodzi rana kłuta był zanieczyszczony. Jak łatwo zdać sobie sprawę, igły lub drzazgi, najczęściej są siedliskiem bakterii. Znajdujące się wówczas na przedmiocie, chorobotwórcze drobnoustroje, wnikają do tkanek skóry, a następnie w ich obrębie tworzy się stan zapalny. Podsumowując przyczynami powstania zastrzału są infekcje bakteryjne.

Zastrzał spowodowany raną kłutą

Źródło zdjęcia: http://www.dom-zdrowia.pl

Rodzaje zastrzałów

Zastrzały mogą przybierać różne formy i rodzaje. Ich podział, wiąże się z miejscem na palcach dłoni, w którym stan zapalny się rozwinął. W związku z tym możemy wyróżnić:

  • zastrzał skórny- najpopularniejszy i najczęściej występujący. Dotyczy on opuszka palca i tkanek tuż pod naskórkiem,
  • zastrzał podskórny- stan zapalny rozwinął się znacznie głębiej, jednak wciąż pozostaje on w tkance podskórnej,
  • zastrzał ścięgnisty- stan zapalny jest rozległy i objął pochewkę ścięgnistą,
  • zastrzał stawowy- stan zapalny obejmuje stawy, a nieleczony może prowadzić do nieodwracalnych zmian,
  • zastrzał kostny- jest to najbardziej niebezpieczny typ zapalenia, które obejmuje kości, a także może zakazić cały organizm.

Objawy zastrzału

Zastrzał i jego objawy, uzależnione są od miejsca występowania. Zacznijmy więc od zastrzału skórnego. Towarzyszy mu silny i pulsujący ból w obrębie opuszka palca. Najczęściej pojawia się on w nocy, a dodatkowo występuje także:

  • silne napięcie,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie.

Zakażenie to może postępować, a w rezultacie pojawić się ropa, pod wpływem której, miejsce ukłucia staje się żółte lub zielonawe. W miarę jak zastrzał postępuje i pojawiają się jego kolejne stadia, dochodzą następne objawy.

Wówczas możemy wyróżnić:

  • w zastrzale podskórnym – silny ból, który dodatkowo zwiększa się podczas opuszczania dłoni
  • w zastrzale ścięgnistym – oprócz typowych dla zastrzału objawów pojawia się także skurcz palca i silny ból przy próbie jego wyprostowania
  • w zastrzale stawowym – pojawia się zaczerwienienie stawu i zminimalizowanie jego ruchomości. Dodatkowo może wystąpić gorączka i dreszcze.
  • w zastrzale kostnym – pojawia się demineralizacja kości, a w najgorszym przypadku nawet martwica tkanek.

Zastrzał – leczenie

Nie da się ukryć, że nawet zdrowy styl życia, może nie uchronić nas przed powstaniem zastrzału. Należy więc wiedzieć, co jest pomocne w jego leczeniu. Gdy zastrzał jest w początkowym stadium, czyli znajduje się pod skórą, leczenie domowymi sposobami może okazać się skuteczne. Ulgę przyniosą:

  • okłady z babki zwyczajnej,
  • okłady z szałwii,
  • okłady z sody oczyszczonej i wody.

Skuteczne mogą być także mydlane kąpiele. Jeśli jednak objawy się nasilają, najlepiej udać się do specjalisty. Wykona on nacięcie, dzięki któremu pozbędziemy się ropy, a także szybko zniwelujemy ból. Jeśli jednak zastrzał przechodzi w kolejne stadia, niezbędne mogą okazać się antybiotyki. Więcej na temat przyczyn, objawów i form leczenia zastrzału przeczytasz na https://www.zdrowy-styl-zycia.pl/zastrzaly-poznaj-przyczyny-zastrzalu-palca-objawy-oraz-formy-leczenia/. Pamiętajmy jednak, że prowadząc zdrowy styl życia i dbając o nasze dłonie, minimalizujemy ryzyko jego powstania.

Źródło: http://www.modaizdrowie.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ