Zadbaj o oczy w wakacje!

0
1650

Okres wakacyjny obfituje zazwyczaj w podróże, intensywne spędzanie codziennych dni i przeróżne atrakcje, odbywające się najczęściej w promieniach upalnego słońca. Niewiele osób ma świadomość, jak wiele czynników obciążających oddziałuje na oczy, zaburzając ich naturalne nawilżenie, a także wpływając na ogólną kondycję wzroku. Jak zatem zadbać o oczy podczas wakacyjnych ekspansji i jak chronić je, żeby pozostały w doskonałej formie na długi czas?

Podstawowa ochrona przed promieniowaniem słonecznym

Niezbędne podczas pobytu na plaży, a także w innych nasłonecznionych miejscach okażą się z pewnością okulary przeciwsłoneczne. Są one akcesorium wymaganym, jeśli planuje się długotrwałą ekspozycję na intensywne promieniowanie ultrafioletowe. Warto bowiem pamiętać, że może ono uszkodzić poszczególne struktury oka – rogówkę, siatkówkę oraz soczewkę. Chcąc uniknąć ryzyka negatywnego wpływu promieni UV na oko, należy zaopatrzyć się w okulary ze specjalnym, skutecznym filtrem.

Ciekawą propozycją mogą okazać się również krople nawilżające do oczu z filtrem UV. To stosunkowo nowe rozwiązanie, dedykowane głównie osobom, dla których noszenie okularów przeciwsłonecznych jest zbyt uciążliwe. Wystarczy zaaplikować krople i można cieszyć się efektywną ochroną wzroku przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych. To alternatywa dla użytkowników okularów korekcyjnych, którzy niekomfortowo czują się w przyciemnianych szkłach.

Inną ewentualnością, która pozwoli cieszyć się wakacyjnym słońcem bez obaw o wzrok są soczewki kontaktowe z filtrem UV. Większość z nich hamuje dopływ szkodliwego promieniowania niemal w całości, są ponadto wygodne w użytkowaniu i mogą również spełniać rolę korekcyjną.

Modele soczewek doskonałe na wakacje

Wybór soczewek kontaktowych jest obecnie spory, a z uwagi na zapewnienie swobody ruchu, komfortu wypoczynku i skuteczności ochrony oczu stanowią one świetną propozycję dla osób z wadą wzroku. Najwygodniejsze wydają się soczewki jednodniowe, których nie trzeba poddawać specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym – są one zatem idealne podczas aktywnego i pełnego wyzwań urlopu. Jeśli jednak zdecydujemy się na soczewki miesięczne lub soczewki na dzień i noc, niezbędny okaże się płyn do soczewek oraz specjalny pojemniczek do ich przechowywania i czyszczenia. Codzienna dezynfekcja soczewek kontaktowych jest konieczna dla zachowania optymalnej higieny, która bez wątpienia wpływa również na kondycję i bezpieczeństwo oczu.

W ofercie specjalistycznych sklepów dostępne są soczewki o rozmaitych parametrach – można nabyć zatem i zabrać ze sobą na wakacje soczewki sferyczne, dedykowane krótko i dalekowidzom, a także soczewki na astygmatyzm. Chcąc kompleksowo zadbać o swoje oczy podczas wyjazdu, warto zabrać ze sobą zapasową parę soczewek, niezależnie od używanego ich rodzaju. Aktywne spędzanie czasu sprzyja bowiem zgubieniu soczewki, wskutek jej nagłego i niespodziewanego wypadnięcia z oka – mając w zanadrzu zapasową parę, nie trzeba się tym martwić.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ