Zaburzenia hormonalne a włosy

0
2806

Kondycja naszych włosów zależy od wielu czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, dieta oraz kosmetyki, które stosujemy do ich pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że ogromny wpływ na włosy mają hormony. To od nich w dużej mierze zależy, czy możemy cieszyć się gęstymi i mocnymi włosami, czy będą one rzadkie i cienkie.

Oddziaływanie hormonów na włosy

Wiele osób nie wie, że hormony a włosy i to, jak one wyglądają, są ze sobą powiązane. Za ich zły stan obwiniają na przykład źle dobrane kosmetyki lub niedobór witamin i składników mineralnych w organizmie. Jeśli jednak kondycja włosów nie poprawia się, pomimo odpowiedniej pielęgnacji oraz zbilansowanej diety, warto zastanowić się nad tym, czy problemy nie są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.

Na wygląd włosów wpływa bowiem wiele hormonów. Hormony płciowe, takie jak testosteron, estrogen oraz progesteron a wypadanie włosów są od siebie zależne. Duże oddziaływanie hormonów na włosy ma również tyroksyna, produkowana przez tarczycę oraz kortyzol, nazywany hormonem stresu. Dlatego warto zrobić badania hormonalne, które wskażą możliwą przyczynę osłabienia włosów, dzięki czemu będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie. Powodem ich złego stanu może być na przykład niedoczynność lub nadczynność tarczycy. W takim przypadku należy skontaktować się z endokrynologiem. A jeśli problemem jest nadmierny stres, pomocna może być wizyta na przykład u psychoterapeuty.

Wypadanie włosów u kobiet

Wiele kobiet ma problemy z włosami. Stają się one cienkie, łamliwe, matowe oraz nadmiernie wypadają. W takich przypadkach należy wziąć pod uwagę to, że wpływ hormonów na włosy jest ogromny. Mogą one mieć charakter nie tylko przejściowy, ale również przewlekły. W przypadku kobiet, zmiany hormonalne są nieodłącznym elementem ich życia. Pojawiają się podczas dojrzewania, cykli menstruacyjnych, ciąży, po porodzie oraz w czasie menopauzy.

Znaczny wpływ na włosy u kobiet mają hormony żeńskie, takie jak estrogen oraz progesteron. Dlatego jeśli włosy stają się cienkie, przerzedzone lub łamliwe, może to być pierwszy sygnał świadczący o zaburzeniach hormonalnych. Progesteron a wypadanie włosów mają ze sobą wiele wspólnego. To właśnie niski poziom tego hormonu w organizmie może powodować problemy.

Hormony a włosy mężczyzn

Duży wpływ hormonów na włosy występuje również u mężczyzn. Ich wypadanie jest zazwyczaj spowodowane przez łysienie androgenowe. Przyczynia się do tego dihydrotestosteron (DHT), związek chemiczny pochodny od testosteronu, który pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktaza, osłabia mieszki włosowe. Prowadzi to od ich stopniowego osłabienia, aż do całkowitego zaniku.

Utrata włosów u mężczyzn, która spowodowana jest łysieniem androgenowym, może rozpocząć się w każdym wieku. W znacznym stopniu jest ona spowodowana przez uwarunkowania genetyczne. Niektórzy mężczyźni korzystają z leczenia farmakologicznego, inni decydują się na przeszczep włosów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ