Uczelnie wyższe Opole. WSB z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych

0
741
Uczelnie wyższe Opole

Opole coraz częściej – jako ośrodek akademicki – staje się alternatywą dla zatłoczonego Wrocławia czy Katowic, będących częścią jeszcze bardziej tłocznej aglomeracji śląskiej. W mieście funkcjonuje kilka dużych uczelni – wśród nich m.in. Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska czy – jeśli chodzi o placówki prywatne – Wyższa Szkoła Bankowa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły wyższej?

Decyzja o wyborze uczelni powinna być uzależniona od kilku czynników. Po pierwsze – od tego, czy dana szkoła wyższa oferuje konkretny kierunek. W dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na program studiów i to, czy jest on dostosowany do realiów rynku pracy. Na przykład Wyższa Szkoła Bankowa często konsultuje programy studiów z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy są w stanie ocenić, na ile wiedza wyniesiona z zajęć jest w stanie pomóc studentom i absolwentom w znalezieniu pracy (więcej o poszczególnych kierunkach i ich programach można przeczytać m.in. na stronie https://www.wsb.pl/opole/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia).

To jednak nie wszystko – przy wyborze uczelni warto wziąć też pod uwagę m.in. infrastrukturę. Studenci znacznie bardziej komfortowo będą czuć się w nowoczesnych budynkach, korzystając z narzędzi multimedialnych czy ucząc się w przestronnej bibliotece. Istotne jest również to, czy uczelnia jest przyjazna osobom z niepełnosprawnościami. Na przykład we wspomnianej już wcześniej WSB nie tylko przystosowano infrastrukturę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale też umożliwia się im indywidualny tok studiów (jeśli wyrażą taką chęć), korzystanie z własnych urządzeń dodatkowych (np. dyktafonu czy powiększalnika) czy specjalnego sprzętu należącego do uczelni (oprócz laptopów – m.in. do tabletów, czytników e-booków i lupy elektronicznej).

Traktowanie osób z niepełnosprawnościami ważną informacją dla wszystkich studentów

To, jak uczelnia traktuje osoby z niepełnosprawnościami może być też istotną wskazówką dla pozostałych studentów. Pokazuje bowiem, czy władze danej szkoły wyższej interesują się problemami studiujących i czy starają się wyjść im naprzeciw, czy też może nie biorą za nic odpowiedzialności i nie czynią żadnych dodatkowych starań w kierunku poprawy komfortu studiujących tam osób. WSB oferuje zresztą wiele ułatwień wszystkim studentom – szkoła wyższa udostępnia na przykład bezpłatne wi-fi, dba też o to, by system komunikacji studentów z uczelnią (m.in. w postaci Extranetu) przebiegał sprawnie i bez zakłóceń. Z kolei na platformie internetowej Moodle zamieszcza wiele przydatnych materiałów do nauki.

Podsumowując – wybierając uczelnię w Opolu warto zwrócić uwagę nie tylko na jej ofertę, ale także – sposób prowadzenia zajęć, infrastrukturę czy ułatwienia dla studentów. Należy pamiętać, że na uczelni (w zależności od stopnia studiów) studiujący spędzi co najmniej dwa kolejne lata – ważne jest zatem, by czuł się tam dobrze i by mógł liczyć na wsparcie władz i pracowników szkoły.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ