Ubezpieczenie domu lub mieszkania

0
1367
Ubezpieczenie domu lub mieszkania

W Polsce w porównaniu do Europy Zachodniej ubezpieczenie domu lub mieszkania nie jest popularne. Bardzo niewiele korzysta z oferty ubezpieczenia mieszkań i domów. Można się o tym dowiedzieć przede wszystkim wtedy, kiedy w wiadomościach podawane są dane odnośnie do ilości gospodarstw domowych, które mają problemy po różnego rodzaju klęskach żywiołowych. Dlaczego tak się dzieje oraz kiedy powinniśmy zdecydować się na ubezpieczanie mieszkań?

Dlaczego nie ubezpieczamy nieruchomości?

Przede wszystkim w Polsce ubezpieczenie domu lub mieszkania traktowane jest jak luksus i zbędny wydatek, na który stać osoby zdecydowanie bardziej majętne niż przeciętny Polak. W rzeczywistości jest na odwrót. To osobom o przeciętnych dochodach powinno bardziej zależeć na ubezpieczeniu mieszkania lub domu. Ubezpieczenia mieszkań zabezpieczają bowiem takie osoby przed utratą lub dewastacją często jedynej nieruchomości, jaką posiadają. Osoby o ponadprzeciętnych zarobkach jakoś sobie poradzą, osoby o tych przeciętnych mogą mieć problem.

Kiedy warto jest ubezpieczyć mieszkanie lub dom?

W Polsce co roku dochodzi do przynajmniej kilku tysięcy pożarów, wielu zalań, podtopień oraz kilkunastu tysięcy włamań. Ryzyko jest naprawdę duże, ale są miejsca narażone szczególnie. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania, kiedy możemy spodziewać się wystąpienia czynnika, który uszkodzi lub zniszczy naszą nieruchomość. Dla przykładu: jeśli mieszkamy w kamienicy, gdzie wiele osób opala mieszkania drewnem lub węglem, albo powszechnie stosowany jest gaz, ryzyko pożaru lub wybuchu jest dość wysokie. Na wystąpienie tych czynników powinniśmy się zabezpieczyć. Analogicznie jest, kiedy mieszkamy na terenach zalewowych, blisko rzek itp. Wówczas dobrze jest się ubezpieczyć od zalania i powodzi. Jeśli natomiast mieszkamy w okolicy gdzie, jest szczególnie dużo włamań, powinniśmy ubezpieczyć się od ryzyka włamania.

Ubezpiecz swoje nowe mieszkanie

Ubezpieczenie domu i mieszkania jest to bardzo rozsądny krok szczególnie, wtedy kiedy nasze mieszkanie lub dom są owe i nie mamy spłaconego kredytu hipotecznego. Coraz częściej banki wymuszają na nas takie ubezpieczenie (jest to forma zabezpieczenia dla banku, który jest współwłaścicielem do czasu spłaty kredytu), ale jeśli mimo wszystko bank nie oczekuje od nas ubezpieczenia, to mimo wszystko warto jest takie ubezpieczenie wykupić. Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Kupujemy dom lub mieszkanie, aby w nim mieszkać. Zazwyczaj kredyt hipoteczny „zjada” bardzo dużą część dochodów, jakie mamy. Zniszczenie mieszkania w jakiś sposób na przykład w wyniku pożaru powoduje, że nie nadaje się ono do zamieszkania. Jeśli nie mamy ubezpieczenia, nie mamy za co zrobić remontu, czyli nie mamy gdzie mieszkać. Żaden bank nowego kredytu nam nie udzieli, bo jest to dla niego za duże ryzyko. Efekt jest taki, że spłacamy raty za ruinę, z którą nie bardzo wiemy co zrobić. Najlepsza rada jest taka „ubezpiecz swoje nowe mieszkanie, unikniesz dzięki temu naprawdę dużych kłopotów”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ