Tkaniny podbiciowe w tapicerstwie

0
2667
Tkaniny podbiciowe różnią się znacznie między sobą, ale wszystkie są konieczne do stworzenia dobrego mebla. Warto je poznać

Tkaniny podbiciowe mają szerokie zastosowanie nie tylko w meblarstwie, ale i w innych gałęziach przemysłowych. Filc jest twardy, trwały i twardy, owata jest delikatną i lekką a wigofil jest nowoczesny, izotopowo odporny i ma najróżnorodniejsze zastosowanie. Wszystkie tkaniny obiciowe są jednak niezbędne i konieczne do poznania. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Tkaniny podbiciowe w tapicerstwie

Tkaniny podbiciowe są jednym z niezbędnych elementów przy produkcji mebli tapicerowanych. Są równie ważne jak dobrze dobrane drewno, służące do zbudowania mocnej, stabilnej i trwałej konstrukcji, odpowiedniej grubości i gęstości pianka tapicerska moszcząca siedziska czy odpowiednio dobrana do stylu mebla tkanina obiciowa. O materiałach obiciowych jednak nie pamięta się z reguły. Nie są widoczne, ale jednak bardzo potrzebne.

Tkaninami podbiciowymi są: filc, owata i wigofil.

Materiał Sposób zastosowania
Filc Wykorzystywany w meblarstwie i tapicerstwie, przemyśle samochodowym, elementach ochronnych w wyposażeniu wnętrz
Owata Stosowana w meblarstwie i tapicerstwie, również w przemyśle pościelowym do szycia kołder, poduszek
Wigofil Idealny do meblarstwa i tapicerstwa, przemysłu rolniczego i pościelowego, również do przemysłu spożywczego, tworzenia powierzchni reklamowych, szycia śpiworów, toreb itd.

Tkaniny podbiciowe są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłowych. Oczywiście zostały wyprodukowane z myślą o tapicerstwie. Spełniają w nim zasadniczo funkcje ochronne. Począwszy od izolowania pojedynczych sprężyn np. w materacach sprężynowych czy siedziskach sprężynowych po tworzenie jednolitej, ochronnej warstwy całego siedziska tuż pod warstwą tkaniny obiciowej. Ponadto utrzymują odpowiednią formę mebla, aby nie nastąpiła defasonacja siedziska podczas jego długoletniego użytkowania. Tkaniny podbiciowe ułatwiają zakładanie na stelaż pokrowca z tkaniny obiciowej oraz znacznie podwyższają komfort tapicerki. Powlekają formatki z innych materiałów składowych a nawet służą do szycia trzymających fason podgłówków, poduch i innych dodatków meblarskich.

9-2

Na szerokie zastosowanie materiałów odbiciowych niewątpliwie wpływają ich zalety.

Zalety materiałów podkładowych:

Materiał Zalety
Filc Sztywny, wytrzymały, odporny na ścieranie. Dzięki swoim właściwością amortyzuje i zabezpiecza, głównie miękkie i mało odporne elementy tapicerek
Owata Miękka, delikatna, puszysta, lekka i odporna na odkształcenia. Jest tania. Sprzedawana jest w ekonomicznych belach lub jako produkt cięty
Wigofil Jest to tkanina nowoczesna charakteryzująca się dużą miękkością, niską wagą i trwałością. Jest przepuszczalna dla powietrza i pary wodnej, odporna na ścieranie, rozrywanie i rozciąganie – równomiernie dla każdego kierunku

Omawiając poszczególne tkaniny podkładowe w meblarstwie stosowany jest filc techniczny, nazywany często włókniną filcową. Technologia jego wytwarzania opiera się na zgrzeblaniu runa oraz jego igłowaniu i kalandrowaniu. Igłowanie ma na celu zwiększenie wytrzymałości tkaniny a kalandrowanie ustala jego stabilność termiczną i twardość końcową, dzięki działaniu na tkaninę temperaturą do 150 stC. W wyniku tych zabiegów powstają materiały o gramaturze 350 – 600 g/mkw.

Filc sprzedawany jest w belach, arkuszach i w postaci formatek filcowych.

Forma sprzedaży Parametry  
bele Szerokość 1600 – 2000 mm Grubość 2 – 20 mm
arkusz 1000 x 1000 mm Grubość 2 – 20 mm

Owata jest tkaniną powstałą w wyniku sklejania na sucho włókien poliestrowych z biokomponentami. Dzięki temu zabiegowi powstaje wysokopuszysta tkanina sprzedawana najczęściej w belach o szerokości 160 i 200 cm i gramaturze oscylującej między 50 a 450 g/mkw. Dzięki owacie meble stają się miękkie, trwałe i wygodne. Owata daje im odpowiednią formę, może być stosowana do wyściełania boków i twardych części oraz modeluje najbardziej strategiczne miejsce użytkowe.

Forma sprzedaży Parametry  
bele Szerokość 160 – 200 cm Gramatura 100 – 450 g
50,70, 80, 100, 120, 135, 150, 200, 270, 300, 40, 450
arkusz 1000 x 1000 mm Gramatura 100 – 450 g

Wigofil, spośród wszystkich tkanin podbiciowych ma najszersze zastosowanie. To tkanina polipropylenowa wytwarzana w technologii Spunbond, która daje materiał trwały na wszelkie uszkodzenia powstałe w wyniku rozciągania, rwania lub pocierania. Jest trudnopalny, ma certyfikat higieniczny, jest przepuszczalny dla powietrza i wilgoci oraz nowoczesny. To tkanina niezwykle lekka, zabezpieczająca sprężyny, utrzymująca formę mebla oraz pomocna przy wykończeniu „na biało” i posiadająca niezwykle szerokie zastosowanie poza przemysłem meblarskim.

Parametry  
Gramatura 15 – 150 g/mkw

15, 20, 25, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 150

Szerokość 160 cm

20 – 320 cm

Każdy znajdzie najodpowiedniejszy materiał podbiciowy dla swojej produkcji. Wystarczy wybrać zadawalającą wielkość, gramaturę czy przeanalizować ekonomię zastosowania danego materiału.

Artykuł przygotowała Hurtownia Akces oferująca min tkaniny obiciowe: http://hurtownia-akces.pl/materialy-obiciowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ