Sucha czy mokra karma dla kota – którą wybrać?

0
1069
Sucha czy mokra karma dla kota

Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów żywieniowych dla kota. Właściciele są zatem najczęściej zagubieni i zdezorientowani. Mokra czy sucha karma dla kota – którą wybrać? Która najlepiej wpłynie na zdrowie Twojego pupila?

Czy koty są wybredne?

Każdy właściciel kota zauważył na pewno, że tego zwierzaka trudno do czegokolwiek przekonać. Koty chodzą bowiem swoimi drogami, mają swoje upodobania i preferencje. Najczęściej zatem ich sposób żywienia wcale nie zależy od właściciela. Najpopularniejszą metodą jest po prostu przeprowadzenie testów. Kup kilka albo nawet kilkanaście rodzajów karmy dla psa i przekonaj się, co najbardziej odpowiada Twojemu zwierzakowi. Sucha karma dla kota czy karma mokra? Karma z cielęciną, kurczakiem, indykiem, królikiem, jagnięciną, a może z łososiem? Wybór jest naprawdę szeroki.

Mokra i sucha karma dla kota, a choroby

Czasem jednak istnieje konieczność „przestawienia” kota na określony sposób żywienia. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy kot zaczyna chorować. Weterynarz zaleca zatem szczególny rodzaj jedzenia i sposób dawkowania posiłków. Jeżeli zależy nam na dobrej kondycji naszego pupila, należy się do tych zaleceń dostosować. Może to jednak wcale nie być takie proste. Jeżeli kot powinien spożywać wyłącznie karmę mokrą z uwagi chociażby na różne schorzenia układu moczowego, a do tej pory jadł tylko karmę suchą, zmian warto dokonywać stopniowo. Z każdym dniem, serwując zwierzakowi więcej karmy, którą powinien spożywać.

Sucha karma dla kota – wygodna dla właściciela

Należy zauważyć, że najczęściej stosowanym, kocim pożywieniem jest sucha karma dla kota. To najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Wystarczy bowiem dwa razy dziennie dorzucić ją do miski swojego pupila i po kłopocie. Taka karma nie psuje się, nawet jeżeli dłużej leży w misce. Nie trzeba też robić z nią nic szczególnego – ani podgrzewać, ani rozdrabniać, ani używać specjalnych narzędzi do jej wyłożenia. Prosto i bezproblemowo. Dodatkowo poprzez gryzienie twardych kawałków kot dba o swoje dziąsła, ścierając z zębów, osadzający się kamień.

Mokra karma dla kotów z nadwagą

Mokra karma dla kotów polecana jest natomiast przede wszystkim kotom z lekką nadwagą. Sucha karma dla kota jest bowiem bardziej kaloryczna. W wersji mokrej pożywienie zawiera natomiast więcej wody i jednocześnie jest szybciej przetwarzane w procesie trawienia. Jaką karmę należy zatem wybrać? Specjaliści w zakresie żywienia zwierząt najczęściej polecają mieszany sposób. Od czasu do czasu warto więc zmieniać karmę suchą na mokrą i odwrotnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ