Strzelińskie atrakcje – romańska rotunda

0
1194

Jest cennym zabytkiem, który przyciąga uwagę miłośników historii i sztuki romańskiej. Jest jednocześnie jednym z najstarszych obiektów, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Strzelin. Rotunda św. Gotarda to również jeden z ciekawszych zabytków architektury sakralnej, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Rotunda św. Gotarda została zbudowana najprawdopodobniej już w XII wieku. Ten niewielki kościół często zmieniał swych właścicieli. Wiadomo, że przez pewien czas służył on miejscowym ewangelikom, choć w ostatnich stuleciach stał się ważnym punktem dla ludności polskiej. Aż do I wojny odbywały się tu nabożeństwa w języku polskim, co przyczyniło się do upowszechnienia nazwy „kościół polski”. Po wojnie kościół przez wiele lat stał opuszczony, dopiero w latach 90. XX wieku stał się częścią parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego obiektu? Na dolne partie wieży, w których do dziś widoczne są cechy typowe dla sztuki romańskiej. Pięknie prezentuje się też portal, będący bardzo ważną ozdoba tej budowli. Cieka wygląd oraz długa historia sprawiają, że rotunda ta jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. Jest ona atrakcyjnym obiektem i dla miłośników historii Dolnego Śląska, i dla tych, którzy stawiają na wycieczki Szlakiem Romańskim, na którym ów zabytek się znajduje.

http://www.patland.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ