Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

0
1486

Okres wakacyjny to idealny moment na kupno okularów przeciwsłonecznych. Taki zakup to ważna decyzja, bo dobre okulary będą nam służyć przez kilka sezonów. Warto jednak wiedzieć, czym się kierować przy wyborze takich okularów przeciwsłonecznych. W tym artykule dowiecie się, jak zrobić to wszystko z głową.

Dobre okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne potrzebne są nam o każdej porze roku. Czy to zimą, na przykład w górach, kiedy słońce odbija się od śniegu, czy wiosną lub latem, gdy promienie słoneczne najbardziej dają nam się we znaki, czy nawet jesienią w pogodne dni. Jak dobrać odpowiednie okulary, czym się kierować? Czy okulary z polaryzacją są lepsze niż bez? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć, jakie będzie ich główne przeznaczenie. Inne właściwości będą miały okulary dla kierowców, nieco inne, na przykład okulary dla rowerzystów, a dużo niższe wymagania będziemy mieć, szukając okularów, które używane będą na co dzień, np. na spacery. Wyjątkowo uniwersalne i sprawdzające się zarówno dla  kierowców, sportowców jak i na co dzień są okulary polaryzacyjne. Dzięki swoim właściwościom, takie soczewki wygaszają promienie słoneczne odbite od asfaltu, śniegu, czy wody i sprawiają, że obraz jest wyraźny i nieprześwietlony. Dlatego okulary z polaryzacją doskonale sprawdzają się podczas prowadzenia auta, na wakacjach, na wędkowaniu, czy w górach. Okulary dla rowerzystów powinny być wyprofilowane i wydłużone tak tak, by zredukować wiatr, który mocno potrafi przeszkadzać, zwłaszcza przy szybciej jeździe.

Następnym, ważnym aspektem jest filtr przeciwsłoneczny. Już od dawna wiadomo, że promieniowanie słoneczne jest dla nas szkodliwe – w szczególności dla naszej skóry i oczu.  Wyróżniamy dwa, główne rodzaje promieniowania:

  • UV-A – to promieniowanie najmniej szkodliwe, jednak niestety potrafi już niszczyć włókna kolagenowe, a długotrwała ekspozycja na nie może być przyczyną chorób oczu, takich jak np. zaćma.
  • UV-B – najbardziej szkodliwy rodzaj promieniowania, który przyczynia się do powstawania komórek nowotworowych

Wybierając okulary polaryzacyjne pamiętajmy więc, by posiadały one również wysoki filtr, chroniący nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Im wyższy filtr – tym lepszy. Dobre okulary polaryzacyjne to inwestycja na długie lata, dlatego warto przemyśleć ich zakup, aby był korzystny pod względem finansowym, jak i zdrowotnym.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ