Znajomość norm ISO/DIN/PN dotyczących śrub jest bardzo istotna. Zwłaszcza, jeśli pracujecie w tym temacie. Trzeba wiedzieć, że śruby różnią się rozmaitymi aspektami. Jest to między innymi kształt łba, rodzaj gwintu lub długość gwintu w stosunku do długości trzpienia itp. Ludzie kupują śruby spełniające określone normy, ponieważ jest to gwarancja jakości na odpowiednim poziomie. Jakie normy są stosowane na terenie naszego kraju? W jaki sposób przeprowadza się pomiędzy nimi konwersję? Jeśli interesują Was te wszystkie kwestie, to zapraszamy do poświęcenia chwili czasu i przeczytania dzisiejszego wpisu.
Jakie normy są najpopularniejsze?
Są to normy ISO. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna – z ang. International Organization for Standardization. Na dzień dzisiejszy instytucja posiada 162 państwa członkowskie. Warto zapamiętać raz na zawsze, że w tym gronie jest również Polska. Organizacja została założona 71 lat temu w Londynie. W tym momencie ma siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Działanie Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ma na celu uprościć unifikację różnych norm krajowych. Rozwój normalizacji – uwzględniając skalę światową – ma ułatwić wymianę dóbr i usług, a także zapobiegać powstawaniu rozmaitych barier, które mogą być obecne na polu technicznym.
Czym cechują się normy DIN i PN?
Czym charakteryzują się pozostałe normy stosowane w naszym kraju? Rozpocznijmy od norm DIN. Sam skrót pochodzi od Deutsches Institut für Normung. Niemiecki Instytut Normalizacyjny działa od 1917 roku. Ciekawostką jest fakt, że to 30 lat dłużej niż Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Warto zaznaczyć, że stowarzyszenie posiada swoją siedzibę w Berlinie. Obecną nazwę przyjęło zaś w 1975 roku. Co ciekawe, od 1951 roku Niemiecki Instytut Normalizacyjny należy do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.
W 1947 roku Polski Komitet Normalizacyjny dołączył do ISO. Warto wiedzieć, że Polskie Normy są oznaczone skrótem PN. Co jeszcze jest istotne? Polski Komitet Normalizacyjny odpowiada między innymi za zatwierdzanie czy rozpowszechnianie naszych norm. Niestety, Polskie Normy mają zasięg tylko krajowy. Nie dziwnego, że osoby handlujące na przykład z zagranicznymi dostawcami nierzadko w ogóle z nich nie korzystają! Zazwyczaj bowiem stosują normy ISO.
Konwersja norm
Warto wiedzieć, że śruby kołnierzowe mają oznaczenie DIN 6921. Co zrobić, aby dowiedzieć się, jak te elementy łączące są określone w Polskich Normach? Przydatna jest tabela konwersji. Dzięki niej szybko zdobędziecie wiedzę na ten temat (śruby kołnierzowe mają oznaczenie PN 82247).
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.