Soczewki kontaktowe toryczne na astygmatyzm. Które wybrać i co musisz o nich wiedzieć!

0
2145
Soczewki kontaktowe toryczne na astygmatyzm. Które wybrać i co musisz o nich wiedzieć!

Statystyki mówią, iż jeden na trzech pacjentów zgłaszających się do okulisty lub optometrysty, cierpi na astygmatyzm. Potrzebuje korekcji cylindrycznej z mocą przynajmniej 0,75 D, a więc nie można mu zaaplikować soczewek sferycznych. Jeszcze do niedawna specjaliści przepisywali pacjentowi z małym astygmatyzmem tzw. ekwiwalent sferyczny. Odpowiada on połowie wartości cylindra i stosuje się go wtedy, kiedy chce się ograniczyć koszty lub skrócić czas potrzebny na dopasowanie szkieł torycznych. Jeszcze kilkanaście lat temu sam proces doboru soczewek torycznych był dość skomplikowany i wielu astygmatykom odradzono stosowanie kontaktów. Wynikało to z wąskiej oferty produktowej oraz edukacyjnej, do jakiej dostęp mieli specjaliści. Dziś soczewki toryczne są dostępne bez trudu, wykonane z lepszych materiałów, a co za tym idzie – lepiej się sprawdzają.

Co to jest astygmatyzm?

Nadal zdarza się, że pacjent dowiedziawszy się o tym, iż ma astygmatyzm, zupełnie nie wie, o co chodzi. Astygmatyzm, inaczej niezborność, to jedna z wad wzroku objawiająca się nieostrym, rozmazanym widzeniem. Niekorygowany może prowadzić do częstych bólów głowy, nadwyrężenia wzroku i ogólnego poczucia dyskomfortu. Wynika to z zaburzenia symetrii obrotowej oka. Przyczyną niewyraźnego widzenia przy astygmatyzmie jest zniekształcona rogówka oka, która ma niesymetryczną krzywiznę. Przez to promienie świetle wpadające do oka rozpraszają się w nieprawidłowy sposób – zamiast tworzyć jeden punkt, tworzą linię. Można powiedzieć, iż prawie każdy cierpi na niewielki astygmatyzm – do 0,5 D, jednak nie wymaga on w takim wypadku korekcji.

Objawy astygmatyzmu:

 • częste mruganie i mrużenie oczu w celu otrzymania ostrzejszego obrazu,
 • nieostre widzenie,
 • bóle głowy,
 • zmęczenie oczu,
 • przewlekłe zapalenie spojówek,
 • niewyraźne widzenie konturów przedmiotów,
 • brak wyczucia przestrzeni.

Soczewki na astygmatyzm

Rozważać soczewki toryczne, korygujące astygmatyzm, powinno się zacząć w przypadku wady powyżej 0,75 D. Na zewnątrz prawie w ogóle nie różnią się od szkieł sferycznych, czy multifokalnych, oprócz nieco większej średnicy. Ta zapewnia im większą stabilność na oku, która jest kluczowa w przypadku tego rodzaju soczewek. Charakteryzują się one specyficzną konstrukcją, gdyż oś cylindra w szkłach musi być równa osi astygmatyzmu pacjenta. Muszą zatem swobodnie poruszać się na oku, lecz nie mogą się na nim obracać, gdyż moc soczewki nie jest jednakowa we wszystkich miejscach. Prawidłową rotację szkieł zapewniają systemy stabilizacyjne, takie jak balast pryzmatyczny, czy stabilizacja dynamiczna. Oprócz tego szkła, podobnie jak sferyczne, występują w różnych wariantach, jeśli chodzi o okres wymiany. Dziś na rynku dostępne są bez trudu soczewki toryczne miesięczne, jednodniowe, dwutygodniowe, a nawet całodobowe.

Jak dopasować soczewki toryczne?

 1. Najpierw należy udać się do specjalisty: okulisty lub optometrysty. On wykona niezbędne badania mające na celu ocenę stanu zdrowia i wady refrakcji.
 2. Następnie specjalista założy pacjentowi pierwsze próbne soczewki toryczne. Pacjent musi uzbroić się w cierpliwość, gdyż dopasowanie szkieł torycznych trwa nieco dłużej niż sferycznych. Przede wszystkim po założeniu próbnych kontaktów należy odczekać 5 minut, aż soczewka ustabilizuje się na oku. Jeśli jakość widzenia po tym czasie nie jest zadowalająca, przystępuje się do drugiego podejścia z inną parą szkieł.
 3. Specjalista ocenia dopasowanie i rotację soczewek, a także określa ostateczne parametry szkieł, które następnie zamówi (w przypadku soczewek torycznych istnieje czasem nawet około 4000 parametrów, specjalista dysponuje jedynie ograniczonym zestawem próbnym).
 4. Pacjent czeka na soczewki zwykle około dwóch tygodni.
 5. Pacjent otrzymuje soczewki i rozpoczyna ich użytkowanie, jednocześnie umawiając się na wizytę kontrolną.
 6. Wizyta kontrolna, podczas której specjalista wydaje ostateczną opinię na temat prawidłowego dopasowania soczewek torycznych.

Najpopularniejsze soczewki toryczne

▪  Soczewki dwutygodniowe ACUVUE Oasys for Astigmatism

Niezwykle gładkie soczewki toryczne, zapewniające długotrwały komfort nawet przed ekranem komputera lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV. Dzięki wykorzystaniu technologii Projekt Przyspieszonej Stabilizacji, odpowiednia pozycja soczewek utrzymywana jest za sprawą naturalnej siły mrugnięć.

Dostępne w sklepie soczewki365.pl

na https://www.soczewki365.pl/524-acuvue-oasys-for-astigmatism-6szt-johnsonjohnson-733905670398.html

▪  Soczewki miesięczne Air Optix for Astigmatism

Silikonowo-hydrożelowe soczewki toryczne, wysoko uwodnione i tlenoprzepuszczalne. Wykorzystują konstrukcję PrecisionBalance 8|4, która zapewnia idealne dopasowanie szkieł do rogówki. To zaś przekłada się na komfort widzenia.

Dostępne w sklepie soczewki365.pl na

https://www.soczewki365.pl/401-soczewki-kontaktowe-air-optix-for-astigmatism-6-szt-alcon-730821932210.html

▪  Soczewki całodobowe Biofinity Toric

Szkła wykonane z zaawansowanego technologicznie materiału wykorzystującego unikalny system nawilżający Aquaform. Bardzo szybko stabilizują się na oku dzięki Optymalnej Geometrii Soczewki Torycznej.

Dostępne w sklepie soczewki365.pl na

https://www.soczewki365.pl/442-biofinity-toric-3szt-coopervision-829196093890.html

▪  Soczewki jednodniowe 1-Day ACUVUE Moist for Astigmatism

Hydrożelowe soczewki, które charakteryzują się wyjątkowo łatwą aplikacją. Wyposażone w filtr UV, idealne dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Szczególnie polecane dla osób wrażliwych oraz alergików ze względu na wysoko uwodniony materiał wykonania.

Dostępne w sklepie soczewki365.pl na

https://www.soczewki365.pl/426-171969-1-day-acuvue-moist-for-astigmatism-30-szt-johnsonjohnson-733905966484.html

Dla kogo soczewki toryczne?

Dziś soczewki toryczne sprawdzają się nawet przy niewielkim astygmatyzmie, gdyż zapewniają w tym wypadku wyraźniejsze widzenie niż szkła sferyczne. Coraz częściej specjaliści biorą pod uwagę fakt, iż istnieje odsetek pacjentów z astygmatyzmem występującym w jednym oku. Na rynku dostępne są 3-sztukowe opakowania szkieł torycznych, które umożliwiają taką korekcję. Większą niż kiedyś popularnością cieszą się także soczewki jednodniowe, które są szczególnie wygodnym rozwiązaniem w przypadku okazjonalnych użytkowników. Soczewki toryczne po dopasowaniu u specjalisty można zamówić w większości salonów optycznych bądź sklepów internetowych, jak np. soczewki365.pl.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ