Bardzo ważnym etapem w staraniu się o angaż jest rozmowa kwalifikacyjna, która w większości przypadków decyduje finalnie o wybraniu najlepszego kandydata na dane stanowisko pracy. Wiedza na temat odpowiedniego zaprezentowania się podczas spotkania z pracodawcą jest bardzo ważna. Czasami dzięki niej można wiele zyskać i pokonać lepiej wykwalifikowaną konkurencję.
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakich błędów należy unikać. Nawet nieudane rozmowy są cennym doświadczeniem, ponieważ pozwalają zminimalizować stres podczas następnych. By dobrze wypaść w konfrontacji z rekruterem, trzeba szczegółowo analizować wybrane oferty pracy – aktualne ogłoszenia z Radomia możesz przeglądać w serwisie „aplikuj.pl”. Każdy detal jest j istotny. Oprócz ubioru dostosowanego do okazji warto posiadać wiedzę na temat pracodawcy, branży w której działa oraz usług i produktów, którymi się zajmuje.
„Powiedz coś o sobie”
Prawie każda rozmowa kwalifikacyjna zaczyna się od tego pytania. Trzeba zatem dobrze zastanowić się nad odpowiedzią. Ważne, żeby była interesująca i krótka, ale także pełna istotnych dla rekrutera informacji. Trzeba zwięźle opisać swoje doświadczenia edukacyjne i zawodowe, podkreślić sukcesy i osiągnięcia. Ważne, by znać wszystkie podstawowe informacje istotne dla stanowiska, o które się ubiegamy. Dzięki temu zyskamy w oczach pracodawcy, który doceni nasze zainteresowanie i wiedzę na temat firmy. Nie warto tracić czasu na szczegóły nieistotne dla charakteru pracy, którą mamy wykonywać.
„Czy uważasz się za człowieka sukcesu?” – takie pytanie także może zostać zadane, a prawidłowa odpowiedź na nie musi być zawsze twierdząca, by pokazać swoją pewność siebie i świadomość swoich mocnych stron. Należy przedstawić argumenty popierające to stwierdzenie i niekoniecznie muszą dotyczyć pracy, ponieważ sukces można odnieść w każdej dziedzinie życia. Może również paść pytanie typu „czy potrafimy pracować w zespole”? Nasza odpowiedź na to pytanie powinna nawiązywać do stanowiska, o które się ubiegamy. Bardzo ważne jest, by udowodnić, że praca w grupie nie jest dla nas problemem, że potrafimy się komunikować, współpracować z innymi, integrować się z zespołem. Wszystko po to, by wspólnie osiągać świetne wyniki. Więcej na temat rozmowy o pracę możesz przeczytać w polecanym artykule.
Korzystne zaprezentowanie się
Ludzie zajmujący się prowadzeniem rekrutacji doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie żyjemy w czasach, w których łatwo o pracę. Zdarza się, że okres pozostawania bez pracy wydłuża się. Dlatego należy być przygotowanym na wyjaśnianie, jak wykorzystaliśmy czas bez pracy oraz dlaczego w CV istnieją luki w doświadczeniu. W tym temacie powinniśmy wykazać, że mimo braku zatrudnienia pozostajemy aktywni dzięki uczestnictwu w kursach (na przykład online), potrafimy stawiać czoła trudnościom. Każde stanowisko pracy wymaga od pracownika zaradności, umiejętności pokonywania problemów, dlatego predyspozycje z tym związane będą mile widziane, a często konieczne. Nawet, gdy spędzamy wolny czas w domu, opiekując się dziećmi, skoncentrujmy się na podkreśleniu umiejętności nabytych jako gospodyni domu. Być może uda się je zastosować w nowej pracy? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej czego oczekują obecnie rekruterzy, to możesz się tego dowiedzieć z polecanego artykułu znajdującego się w serwisie „przełom.pl”.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przeważnie jest czas na zadawanie własnych pytań. Niemile widziana będzie nasza bierność. Pracodawcy mogą kojarzyć brak odpowiedzi z brakiem zainteresowania stanowiskiem, o które się ubiegamy. Zastanówmy się nad ogólnymi pytaniami dotyczącymi firmy i stanowiska pracy. Nie możemy pytać o sprawy wcześniej poruszane w trakcie rozmowy. Bądźmy czujni i skoncentrowani, a z pewnością otrzymamy angaż.