Przygoda z SUP – deska z wiosłem dla każdego

0
1029

Za oknem zaczyna być cieplej i jaśniej. Pogoda coraz bardziej zachęca do wyjścia z domu. Spacer, bieganie, rower – to od razu przychodzi na myśl. A może warto spróbować czegoś nowego? Świetnym sposobem na zerwanie z rutyną jest SUP – deska z wiosłem.

Paddleboarding, supboarding, czy po prostu wiosłowanie na desce jest wciąż dość rzadko spotykanym sportem w Polsce. Dlatego też nic dziwnego, jeśli o nim wcześniej nie słyszałeś. Możemy temu jednak szybko zaradzić.

 

  • Czym jest paddleboarding?

 

Pływanie na desce ma bogatą historię i wiele odmian. Niektóre z nich, jak na przykład windsurfing, na dobre zadomowiły się już także w Polsce.

Paddleboarding ma swoje początki w tradycyjnym surfingu. Początkowo wiosłowano tylko by złapać falę, czy dostać się na miejsce do surfowania. Szybko okazało się jednak, że wiosłowanie na desce (dosłownie paddleboarding) ma predyspozycje do zostania pełnoprawnym sportem.

Reszta to już historia. Z biegiem czasu zaprojektowano większe deski, na których łatwiej zachować równowagę, niewymagające specjalnych umiejętności. Zaowocowało to spopularyzowaniem SUPów nie tylko na morzach, ale także jeziorach i rzekach. SUP deska z wiosłem stała się nie tylko substytutem surfowania, ale własną dziedziną z kompletnie odmienną specyfiką.

 

  • Pierwsze doświadczenia na desce

 

Wchodząc na deskę sup musisz uświadomić sobie jedno. Zmoczysz się. Jeśli nie za pierwszym, to za drugim, czy trzecim razem, ale do wody na pewno w końcu wpadniesz. Dlatego zawsze zakładaj na siebie kamizelkę asekuracyjną, a w chłodniejsze dni także piankę neoprenową.

Przygotowany na najgorsze, wchodzisz na deskę, pewnie na niej stajesz i… od razu się wywracasz. Zachowanie równowagi wydaje się być niemożliwie trudne i męczące.

Pływanie na desce jest jak jazda rowerem – musisz nauczyć się odpowiednich odruchów, ale jak już załapiesz podstawy, utrzymanie równowagi stanie się dziecinnie proste.

Podobnie jak z jazdą rowerem, naukę paddleboardingu możesz sobie ułatwić. Zamiast montażu dodatkowych kółek, w przypadku deski wystarczy klęknąć, albo usiąść. Zachowanie równowagi w niższej pozycji jest łatwiejsze dla początkujących. Po jednej sesji na kolanach, pływanie na stojąco okaże się o wiele łatwiejsze.

Warto dodać, że deski do supboardingu są konstruowane głównie z myślą o stabilności – trudniej je na przykład wywrócić od kajaka. Jeśli masz doświadczenie w kajakarstwie, o wiele łatwiej będzie ci zachować równowagę.

 

  • Nasz pierwszy SUP – deska z wiosłem dla początkującego

 

Chcąc uprawiać paddleboarding, musisz mieć deskę. W Polsce funkcjonuje kilka sklepów internetowych oferujących SUPy. Niemal wszystkie deski dostępne w nich są dmuchane, co w związku z obecną jakością współczesnych pneumatyków stanowi sporą zaletę.

Żeby dobrze wybrać deskę, wystarczy że zwrócisz uwagę na trzy cechy:

ciśnienie – wystarczy 15 PSI, żebyś nie odróżnił napompowanego pneumatyka od deski polietylenowej;

szerokość – na początek im szersza deska tym lepsza – łatwiej zachowasz równowagę;

wyporność – co najmniej dwukrotność naszej wagi, by SUP nie zmienił się w deskę podwodną.

Trzy proste zasady i bez problemu dokonasz dobrego wyboru. Tak kupiony SUP – deska z wiosłem, z pewnością spełni oczekiwania.

Mając na czym pływać, pozostaje z tego skorzystać. Nie zastanawiając się wiele, wskakuj na deskę. Najwięcej o pływaniu nauczysz się w akcji, a nie czytając poradniki.

Przygotowane przez: Gosup.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ