Prawidłowe żywienie małego kotka

0
1215
Prawidłowe żywienie małego kotka

Mały kotek to bardzo częsty gość w wielu domach miłośników zwierząt. Gdy zdecydujemy się na wychowanie takiego domowego pupilka powinniśmy zadbać o to, aby jego menu było w pełni dostosowane do jego wieku. zatem czym karmić małego kotka?

Prawidłowe żywienie małego kota jest bardzo istotne na każdym etapie jego rozwoju. Kocięta w pierwszym etapie swego życia mają specyficzne potrzeby żywieniowe, na które powinniśmy odpowiednio reagować podając im właściwy rodzaj pokarmu.
Etap wzrostu to niezwykle istotny moment w życiu tego czworonoga.
W tym okresie niezwykle istotne jest podawanie małemu pupilkowi w pełni wartościowego, zbilansowanego pokarmu, który dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W diecie małych kociąt powinna przede wszystkim znaleźć się wysoka zawartość białka oraz tłuszczy, a także wyższa niż w karmie dla dorosłych kotów ilość wapnia.
Podstawowym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju małego mruczka jest właściwe przybieranie na wadze.Nieduże kocięta są bardzo aktywne, a ponadto sporo energii wykorzystują również w procesie wzrostu, dlatego też podawany im pokarm powinien być odpowiednio kaloryczny. Kontrola masy ciała małego czworonoga jest bardzo istotna nie tylko ze względu na ryzyko podawania zbyt ubogiego w kalorie pokarmu, lecz także w celu uniknięcia przekarmienia, które w dorosłym życiu kota może skutkować nadwagą, która to prowadzić do wielu groźnych chorób.
W zależności od rasy oraz etapu wzrostu kota, jego dzienne przyrosty masy ciała wahają się w granicach 10-30 gramów. Większość kociaków kończy etap wzrastania około dwunastego miesiąca życia.
W pierwszym okresie życia kocięta powinny żywić się tylko i wyłącznie mlekiem matki. Do około czwartego tygodnia życia nie powinno wprowadzać się do ich menu żadnych innych pokarmów. W początkowym okresie życia tych ssaków mleko kotki jest wystarczające, gdyż jest ono bardzo bogate w białko, co w dużym stopniu wspomaga wzrost kociąt. W przypadku gdy znajdziemy porzucone maleńkie kocię, wówczas konieczne jest podawanie mu specjalnego preparatu mlekozastępczego za pomocą małej butelki ze smoczkiem. Takiego kotka nigdy nie należy karmić mlekiem krowim, gdyż ma ono zbyt mało białka przy jednoczesnej dużej zawartości cukrów.
Gdy kocię ukończy cztery tygodnie, wówczas zazwyczaj powoli jest odsadzane od matki. Wówczas to możemy zacząć mu wprowadzać stałe pokarmy. Kociakom w tym wieku możemy już podawać niewielką ilość mokrej karmy lub rozmoczonych w wodzie lub kocim mleku chrupek. Należy je zawsze podawać w płytkiej miseczce albo na palcu ucząc w ten sposób małego kociaka nowego sposobu jedzenia, jakim jest gryzienie oraz zlizywanie pokarmu. Na tym etapie rozwoju to malutkie zwierzątko będzie jeszcze z pewnością przez jakiś czas ssało matkę lub wymagało dokarmiania mleczkiem z butelki, co jest naturalnym zjawiskiem.
W menu każdego kota bardzo istotna jest wysoka jakość pokarmu, gdyż niedojrzały układ trawienny wymaga podawania tylko i wyłącznie delikatnego oraz w pełni wartościowego pożywienia.
Z kolei na dalszym etapie rozwoju kota udział pokarmów stałych w jego menu należy sukcesywnie zwiększać. Warto przyzwyczaić swojego pupila do różnych smaków oraz konsystencji pokarmu. Należy mu zatem podawać karmę suchą, karmę mokrą, delikatne czy podgotowane mięso na przykład z indyka czy kurczaka, oczywiście bez kości. Warto uważać, aby nie wprowadzać zbyt wielu pokarmów jednocześnie, gdyż niedojrzały układ trawienny naszego kotka może mieć problem ze zbyt zróżnicowaną dietą.
Należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby zbyt wcześnie nie odłączać kociaka od matki oraz rodzeństwa, gdyż jest on wówczas narażony nie tylko na gwałtowny spadek odporności, ale również zostaje mocno zachwiany jego rozwój emocjonalny, gdyż w takiej sytuacji nie może on przebywać oraz bawić się z swoim rodzeństwem.

http://www.przedsiebiorczapani.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułButy zamszowe
Następny artykułCzym wyczyścić piekarnik?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ