Pierwsze objawy zakrzepicy żył

0
1839

Zakrzepica żył często przebiega bezobjawowo. Niestety może mieć także groźne skutki dla zdrowia i życia. Zatory najczęściej tworzą się w żyłach nóg, ale również pachwinach czy miednicy. Sam zakrzep nie stanowi zagrożenia jednak jego oderwanie się od ściany żylnej może mieć tragiczne konsekwencje. Przemieszczający się zakrzep może zablokować tętnicę płucną, a w konsekwencji nawet śmierć.

Większość przypadków choroby przebiega bezobjawowo, jednak istnieją symptomy, które mogą nam zasygnalizować rozwój choroby. Typowe symptomy zakrzepicy to ból nóg podczas chodzenia i stania oraz obrzęki kończyn głównie w obszarze kostek i ud. Zwykle przy dotyku można odczuć stwardnienie żył, ból oraz ciepło, a skóra w takim miejscu jest napięta, gładka i zaczerwieniona lub nawet sina.

Zakrzepica często sygnalizowana jest także przez gorączkę lub stan podgorączkowy, dodatkowo u pacjenta może wystąpić tachykardia. Objawy te jednak występują jedynie u połowy chorych, u pozostałej części pierwszym objawem będzie dopiero zatorowość płucna.

W przypadku zauważenia u siebie takich symptomów natychmiast udajmy się do lekarza. Odpowiednie badania pozwolą nam ostatecznie zweryfikować czy cierpimy na tę niezwykle groźną chorobę i odpowiednio ją leczyć zanim zagrozi naszemu życiu.

http://www.delite.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ