Pamiętajcie o przypisach…

0
1081
Pamiętajcie o przypisach...

Studia to ciężki kawałek chleba. Niekiedy bowiem – a dzieje się to bardzo często – już na pierwszym roku trzeba poważnie zastanowić się nad tematem swojej pracy. Natomiast to, jak ona powinna wyglądać, to już inna kwestia – to z reguły ustalają uczelnie.

Niemniej jednak, niezależnie od tego, jaki temat porusza twoja praca, jaką ma też formę i objętość – musisz pamiętać o jednym. Mianowicie, żadna praca nie może się obejść bez przypisów. Te bowiem wskazują źródło informacji użytej w pracy tak, aby każdy kto ją czyta, ocenia, mógł zweryfikować jakieś konkretne stwierdzenie czy też teorię. Ponadto uzupełniają one wiedzę czytelnika o dodatkowe informacje, jak również i odsyłają, wyjaśniają lub uzupełniają poruszane zagadnienie. No dobrze, ale jak robić przypisy? Jak powinny one wyglądać?

Po pierwsze, przypis taki zapobiega oskarżeniu ciebie o plagiat. Wobec tego powinno się zamieszczać przypis do każdej myśli, zaczerpniętej od innego autora czy nawet każdego cytatu lub zdania od kogoś wziętego. W takim wypadku należy ująć w cudzysłów całą sentencję czy też zdanie.

Każdy pierwszy przypis powinien zawierać w sobie inicjał imienia oraz nazwisko autora, tytuł pracy zapisany kursywą, ewentualne tłumaczenie pozycji jeśli jest zagraniczna, miejsce i datę wydania, wydawnictwo i numer strony – lub przedział stron w przypadku, gdy cytowana myśl rozciąga się na więcej niż jedną stronę. Gdy kolejny przypis odwołuje się do tego samego dzieła i tej samej strony, wówczas zapisujemy go jako „ibidem” lub po polsku „tamże”. Gdy natomiast przypis odwołuje się do tego samego dzieła, lecz do innej jego strony, po „ibidem” stawiamy numer strony. Warto również dodać, iż należy zdecydować się , czy chcemy stosować łacińską formę „ibidem” czy polską „tamże” – i konsekwentnie trzymać się swojego wyboru.

Często także korzystamy ze źródeł innych niż książkowe. Na przykład z prasy. W takim wypadku przypis powinien wyglądać następująco: imię i nazwisko autora, tytuł artykułu zapisany kursywą, tytuł czasopisma w cudzysłowie, numer czasopisma, jego miejsce i rok wydania, a także numer strony. Trzecim ważnym źródłem informacji jest internet. Gdy zatem korzystamy ze stron internetowych, podajemy w przypisie dokładny adres URL – czyli wszystko to, co wyświetla się w pasku przeglądarki a także dokładną datę ostatniego dostępu do strony.

Teraz, gdy już wiesz, jak sporządzić przypis, sam proces pisania pracy nie powinien być już dla ciebie taki trudny. Powodzenia!

http://www.wizjatv.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ