Pałki do perkusji – która będzie idealna dla Ciebie?

0
763
pałki do perkusji

Odpowiedni wybór pałek do perkusji to temat rzeka. Każdy początkujący bębniarz, zadaje sobie natomiast pytanie, jakie powinny być idealne pałki perkusyjne? Połączenie odpowiedniej kombinacji czy parametrów technicznych, które opisują pałki ułatwią Ci ten niecodzienny wybór. 

Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo szeroką gamę modeli pałek do perkusji. W sklepach zdobędziemy pałki do perkusji o zróżnicowanych grubościach, długościach, materiałach główek, kształtach, wykonane z różnych materiałów, surowe, lakierowane, o profilowanym trzonku, czy takie, które posiadają specjalną powłokę zapobiegającą ślizganiu się pałek.

Jaki materiał wybrać?

Jednym z najważniejszych elementów w kryterium wyboru pałek do perkusji jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Główny podział pałek to drewno oraz materiał syntetyczny.

Do głównych odmian pałek drewnianych należą:

  1. Hikora – jest to najczęściej używany surowiec do tworzenia pałek perkusyjnych. Ma ona bardzo spójną strukturę, jest elastyczna oraz wytrzymała. Dzięki temu pałki nie łamią się. Hikora jest stosunkowo ciężka, przez co pałki bardzo dobrze leżą w dłoni.
  2. Klon – drewno to jest znacznie lżejsze niż hikora, a co za tym idzie – mniej wytrzymałe. Poprzez ściśnięcie drewna staje się ono jednak w tym miejscu bardziej wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia. Pałki z klonu polecane są głównie do lżejszej gry, również ze względu na ich brzmienie.
  3. Dąb – pałki wykonane z dębu są bardzo trwałe, a co za tym idzie – ich elastyczność jest mniejsza. Dąb stanowi zatem doskonałą propozycję dla osób, których nie przekonują pałki hikorowe. Są one nieco lżejsze, jednak wciąż wytrzymałe.
  4. Grab – jest to drewno lekkie oraz twarde. Brzmi nieco niżej niż drewno klonowe. Jego niewielka elastyczność nie wpływa na wytrzymałość pałek. Dużym atutem pałek grabowych jest ich cena, dużo niższa niż np. w przypadku pałek z hikory.

Rozmiar – długość i grubość pałek

Rozmiar określany jest zazwyczaj przez setki dziwnych symboli. Ogólna zasada jest taka, że liczba w rozmiarze, która stoi przed literką oznacza długość oraz grubość pałki, a literka z tyłu wskazuje na typ oraz kształt główki. Im większa liczba będzie na początku, tym cieńsza będzie pałka, np. pałka 6A będzie grubsza niż 7A, ale cieńsza niż 3B. Literka X oznacza, że jest to wersja przedłużona pałki, N natomiast, że pałka ma nylonową główkę.

Grubość pałki wpływa na dźwięk – cieńsza pałka odbije go bowiem szybciej i da lżejszy oraz bardziej delikatny efekt. Grubsza ma natomiast większą moc. Z kolei, grubość ma wpływ na siłę oraz zasięg dźwięku. Kształt główki decyduje natomiast o ogólnym dźwięku, jaki generowany jest na talerzach oraz bębnach. Ponadto, powierzchnia pałek ma bardzo duży wpływ na to, jak leżą one w dłoni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ