Gwinty są najbardziej popularnym i uniwersalnym typem połączenia rozłącznego, stosowanego właściwie w każdej dziedzinie naszego życia. O ile istnieją rozwiązania samogwintujące (takie jak np. wkręty do drewna), o tyle ciężko oczekiwać, że materiały twarde (takie jak stal, metale kolorowe, żeliwa) zachowają się podobnie, stąd konieczność korzystania z narzędzi typu gwintownik.
Gwintowniki wykorzystywane na obrabiarkach skrawających to tzw. gwintownik maszynowy, wykonujący pełny zarys gwintu w jednym przejściu. Najważniejszym wyborem, który należy podjąć jest decyzja, czy zastosujemy gwintownik skrętny, czy gwintownik prosty. Zależnie od wybranego typu skrawany wiór będzie układał się przed ostrzem gwintownika (wchodził w głąb otworu), co jest pożądane w wypadku otworów przelotowych, czy też będzie wyciągany nad górną powierzchnię detalu, co jest jedynym rozwiązaniem dla gwintów nieprzelotowych, ślepych. Najbardziej popularną marką gwintowników w Polsce jest firma Fanar, ale istnieją alternatywy, które są zauważalnie tańsze, a często nawet bardziej wydajne i żywotne, takie jak firma Totem. Gwintownik tego indyjskiego producenta najczęściej występujący w uniwersalnym pokryciu TiN/TiCN kosztuje poniżej 10eur dla średnicy M10 i pozwala na pracę z prędkościami skrawania w okolicy 20m/min w popularnych stalach typu C45/40H, czy też miękkich konstrukcyjnych ST3/355 i podobnych.
Tam, gdzie to możliwe, można też rozważyć wykorzystanie narzędzi do obróbki bezwiórowej, takich jak wygniataki do gwintów. Wygniatak, mimo tego, że stosunkowo mało popularny, zyskuje zwolenników zwłaszcza przy obróbce materiałów cięższych, w obróbce takich jak stale nierdzewne i kwasoodporne. Kosztem nieco zwiększonego obciążenia silnika wrzeciona uzyskujemy żywotność narzędzia nawet o rząd wielkości dłuższą przy podobnej cenie zakupu, jednocześnie usuwając problem pozostających w otworze wiórów. Na tym polu firma Totem również może pochwalić się świetnymi produktami, a jednocześnie jej dużym atutem jest magazyn narzędziowy zlokalizowany w Warszawie u dystrybutora Abplanalp, jak też dostępny sklep online tego dostawcy.
Ogólną zasadą którą należy się kierować jest fakt, że gwintownik czy też wygniatak maszynowy zawsze będzie najszybszą formą wykonywania gwintów, przewyższającą wydajnością zarówno nacinanie na tokarce, jak też frezowanie gwintu z interpolacji liniowej, co oznacza że powinien zawsze być pierwszym wyborem przy doborze technologii do obróbki połączeń gwintowanych.