Pajączki na nogach – jak sobie z tym radzić?

0
1120
Pajączki na nogach

Pajączki i pękające naczynka na nogach to poważny problem, z którym zmagają się kobiety w każdym wieku. Widoczne pod powierzchnią skóry fioletowe naczynia krwionośne przede wszystkim stanowią defekt kosmetyczny, który obniża samoocenę i wpędza w kompleksy. Są też zapowiedzią groźniejszej choroby, jaką są żylaki. Jak pozbyć się pajączków na nogach? Co na pajączki na nogach najlepiej się sprawdzi? Podpowiadamy!

Czym są pajączki na nogach?

Pajączki na nogach to tak naprawdę teleangiektazje, czyli poszerzone żyłki śródskórne. Nie jest to choroba sama w sobie, lecz jedynie jej objaw. Bezpośrednio pod skórą położone są poszerzone drobne naczynia krwionośne włosowate, zarówno tętnicze, jak i żylne, które przez nią prześwitują. Przybierają kolor czerwonawy, gdy dotyczą unaczynienia tętniczego lub barwę sinoniebieskawą, jeśli są związane z unaczynieniem żylnym. Najczęściej pojawiają się w obrębie kończyn dolnych: na łydkach, udach i w dołach podkolanowych.

Popękane naczynka na nogach – skąd się biorą?

Pajączki na nogach to wynik zaburzeń krążenia żylnego, który jest związany przede wszystkim z niewłaściwie działającym mechanizmem kurczenia się i rozkurczania naczyń krwionośnych. Do ich wystąpienia przyczynia się także zmniejszona elastyczność i duża kruchość ścian naczyń oraz niewydolność żylna. Przez to wszystko zaczynają się robić zastoje krwi w naczyniach, co prowadzi do wzrostu ciśnienia i w konsekwencji do ich deformacji i pękania.

Domowe sposoby na pękające naczynka na nogach

Domowe metody leczenia pajączków mogą przynieść poprawę i złagodzić niektóre objawy, jednak z pewnością nie zlikwidują zmian widocznych na nogach. Mimo wszystko warto je stosować, by zahamować powstawanie nowych naczynek.

Maść lub krem na pajączki na nogach

Na ciężkie, bolące i opuchnięte nogi dobrze sprawdzi się maść na pajączki na nogach, która złagodzi przykre objawy. Produkt tego typu dostać można w aptece bez recepty. Najlepsza maść na żylaki i pajączki działa kompleksowo na nogi, zwalczając stan zapalny, minimalizując opuchliznę i zmniejszając dolegliwości bólowe. Sięgnąć po nią powinny przede wszystkim osoby, które narzekają na ból i obrzęki.

Pończochy uciskowe

Nieinwazyjnym sposobem leczenia pajączków na nogach jest terapia uciskowa. Polega ona na noszeniu głównie pończoch uciskowych, ale też opasek lub innych wyrobów kompresyjnych, które uciskają wybrane partie nóg, umożliwiając sprawny przepływ krwi z nóg do serca. Regularne zakładanie tego typu produktów nie tylko zmniejsza objawy związane z pajączkami, ale też zapobiega dalszemu postępowi choroby.

Pajączki na nogach – leczenie

Popękane naczynka powodujące pajączki zawsze warto skonsultować z lekarzem w szczególności wtedy, gdy pomimo stosowania działań profilaktycznych i domowych metod leczenia problem się nasila. Prawdopodobnie trzeba będzie wdrożyć specjalistyczne leczenie, a być może nawet przeprowadzić inwazyjny zabieg.

Leki na pajączki na nogach

Przy pajączkach naczyniowych bardzo często wprowadzana jest farmakoterapia. Lekiem na pękające naczynka na nogach jest Diosminex zawierający zmikronizowaną diosminę, substancję o szerokim spektrum działania. Produkt leczy objawy przewlekłej niewydolności żylnej poprzez m.in. przyśpieszanie odpływu krwi żylnej i zmniejszanie jej zastoju w żyłach, poprawę napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejszanie podatności małych naczyń krwionośnych na pękanie oraz minimalizowanie obrzęków. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu.

Usuwanie pajączków na nogach

Jedną z popularniejszych metod leczenia pajączków naczyniowych jest laseroterapia, która polega na zamknięciu światła naczynia. W efekcie zmniejsza się widoczność pajączków na nogach.

Bardzo często stosuje się także skleroterapię. Polega ona na nakłuciu naczynia krwionośnego i podaniu do niego substancji chemicznej. Ma na celu zamknięcie naczynia krwionośnego, tak aby ustał w nim przepływu krwi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ