Niedogodności przy nietrzymaniu moczu można pokonać

0
1126
Niedogodności przy nietrzymaniu moczu można pokonać

Nietrzymanie moczu u osób dorosłych zostało uznane przez Światową Organizacje Zdrowia WHO za jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych. Niestety wraz z wiekiem coraz więcej osób doświadcza nietrzymania moczu, a to powoduje kolejne problemy związane z utratą pewności siebie i wycofywaniem się z aktywnego życia. Na szczęście nowoczesne, chłonne środki higieny osobistej potrafią łagodzić niedogodności związane z nietrzymaniem moczu. Pampersy dla dorosłych, majtki chłonne czy też wkładki poprawiają jakość życia każdego chorego.

Problemy z kontrolą pęcherza przytrafiają się dorosłym osobom nawet w młodym wieku. Nietrzymanie moczu może być efektem ciężkich zabiegów operacyjnych, wielu chorób nowotworowych czy neurologicznych, a nawet porodów z powikłaniami. U osób starszych dodatkowo dochodzi do samoistnego nietrzymania moczu spowodowanego zwiotczeniem mięśni dna miednicy albo będącego efektem stanów otępiennych czy choroby Alzheimera. We wszystkich tych sytuacjach sprawdzą się inne środki. Sprawdź zatem, w jakich sytuacjach warto postawić na pampersy dla dorosłych, a kiedy lepiej sięgnąć po majtki chłonne lub wkładki.

Jak wybierać chłonne środki ochrony osobistej?

W zależności od rodzaju nietrzymania moczu oraz indywidualnego stanu pacjenta stosuje się różne środki chroniące przed niedogodnościami z tym związanymi. Jeśli chory jest osobą aktywną, cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu i gubi jego niewielkie ilości, z pewnością wystarczą proste wkładki chłonne. Ochronią one bieliznę przed zamoczeniem i podbudują pewność siebie.

Jeżeli u chorego objawy są średnio nasilone, bardzo dobrym rozwiązaniem będą majtki chłonne. Te wykonywane są w formie niemal normalnej bielizny. Są stosunkowo cienkie i dobrze dopasowują się do ciała. Bardzo łatwo można je ukryć pod ubraniem. Chory może prowadzić normalny tryb życia, czuć się pewnie i sucho.

Jeżeli u pacjenta występuje ciężka postać nietrzymania moczu albo jest osobą leżącą, to najlepiej sprawdzą się pampersy dla dorosłych. Chory odzyska pewien komfort życia, bo będzie się czuł świeżo i sucho w każdej chwili. Stosowanie pampersów ułatwia też pracę opiekunom, którzy w dość łatwy sposób mogą je wymieniać.

Wszystkie środki, zarówno majtki chłonne, jak i pampersy dla dorosłych, muszą być odpowiednio dobrane do pacjenta. Środki te występują najczęściej w rozmiarach S, M, L i XL. Dodatkowo pampersy posiadają elastyczny pas regulujący, a więc można je dopasowywać do ciała pacjenta.

Stosując chłonne środki higieny osobistej, należy cały czas zdawać sobie sprawę, że są to elementy, które łagodzą niedogodności związane z chorobą. Nie wolno zaprzestawać leczenia nietrzymania moczu, bo dzisiejsza medycyna jest często w stanie przywrócić sprawność w tym zakresie.

Refundacja NFZ

Wiele osób obawia się, że stosowanie tego typu zabezpieczeń przerasta ich możliwości finansowe. To prawda, że pampersy dla dorosłych czy majtki chłonne bywają sporym wydatkiem. Jednak chorzy mogą ubiegać się o refundację z NFZ. W tym celu należy poprosić lekarza o wystawienie zlecenia na zaopatrzenie w środki pomocnicze. Lekarz musi posiadać aktualną umowę z NFZ. Z takim dokumentem trzeba udać się do właściwego oddziału NFZ, a tam zostanie wystawiona Karta miesięcznego zaopatrzenia. Na jej podstawie można otrzymać w aptece lub w specjalistycznym sklepie zaopatrzenia medycznego przydział pampersów lub majtek chłonnych. Każdemu choremu przysługuje 60 pampersów miesięcznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ