Mirów: niezwykły zamek czeka!

0
1264

Na terenie tak pięknej krainy, jaką jest Jura Krakowsko-Częstochowska, nie brak wspaniałych atrakcji i cennych zabytków. Symbolem tej krainy stały się jednak potężne zamki, których ruiny są ważnym celem niemal każdej wycieczki po Wyżynie. Jedną z najciekawszych atrakcji jest tu zamek w Mirowie. Jego ruiny skutecznie przyciągają turystów, a malownicza okolica sprawia, że turystyka w jego rejonie rozwija się doskonale. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Zamek w Mirowie dumnie wznosi się nad okolicą. Zbudowany na wapiennych skałach, mimo sporych zniszczeń, robi wrażenie na odwiedzających go gościach. Do dziś urzeka on swym średniowiecznym charakterem, a pozostałości tej budowli są najlepszym dowodem na to, jak potężną twierdzą musiał być on w czasach swej świetności. Zamek dolny to przede wszystkim mury obronne, które w ciekawy sposób zostały połączone z ostańcami wapiennymi. Wiadomo, że dawniej do murów tych przylegały drewniane budynki gospodarcze. Uwagę przyciąga też kwadratowa wieża, która niegdyś była wieżą mieszkalną. Łączy ona jednak cechy obiektu mieszkalnego z cechami typowymi dla budowli obronnej, co było dość częstym zjawiskiem na terenie Jury. Najstarszą i najciekawszą częścią zamku pozostaje jednak zamek górny, który sąsiaduje z wysoką basztą – obiektem, który ma cechy typowo obronne. To ona jest dziś najbardziej charakterystycznym elementem zamku w Mirowie, który – wraz z sąsiednim zamkiem w Bobolicach – jest jedną z najważniejszych atrakcji na Jurze.
Jura to przede wszystkim malownicze Orle Gniazda, które są cennymi pamiątkami z czasów średniowiecza oraz niezwykłymi ozdobami miejscowego krajobrazu. Kto w czasie wycieczki do Mirowa zwiedzi miejscowe ruiny oraz pobliski zamek w Bobolicach, ten z pewnością doceni piękno tego niezwykłego skrawka ziemi.

http://www.willagreenhouse.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ