Mieszkańcy dużysz miast coraz częściej wybierają program do rozliczania PIT

0
2121

Niedługo zacznie się gorący czas składania rocznych zeznań podatkowych za 2017 rok. W 2018 roku najwięcej podatników ma czas na rozliczenie najpopularniejszych formularzy do ostatniego dnia kwietnia, jednak pracownicy skarbówki zachęcają, by nie odkładać rozliczenia podatku na ostatnią chwilę. To pozwoli na zaoszczędzenie nerwów podatników  i uniknięcie kolejek w urzędach skarbowych. Jest też mocny argument przemawiający za jak najszybszym wypełnieniem deklaracji podatkowej.

Najwcześniej zwrot nadpłaconego podatku dostaną osoby, które jako pierwsze przesłały ePIT do urzędu skarbowego lub złożyli go w wersji papierowej  osobiście. Najszybszą  i oszczędzającą czas formą rozliczenia jest oczywiście wypełnienie i przesłanie PIT drogą elektroniczną. Pomocny będzie w tym dobry program do rozliczania PIT

(bardzo ceniony przez podatników jest PITAX.pl Łatwe podatki)  uwzględniający wprowadzone  w ordynacji podatkowej zmiany. Dobre programy można znaleźć na stronach zabiegających  o 1% naszego podatku organizacji pożytku publicznego oraz portalach związanych z tematyką podatkową. Zanim siądziemy przy komputerze (Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu przy  ul. Szosa Chełmińska 34/36 w poprzednim roku przygotował ogólnodostępne stanowiska komputerowe do rozliczania PITonline ) musimy przygotować informacje od płatników naszych składek, czyli  z PIT-11, PIT-8C, PIT-40A/11A, spisać kwotę przychodu z poprzedniej deklaracji podatkowej. Teraz już tylko trzeba wybrać dobry, bezpieczny i aktualny darmowy program pit 2017 i rozpocząć szybkie wypełnianie deklaracji PIT online. Podając nasze dane zwracamy uwagę na  ich bezpieczeństwo w sieci. Dobry program pit za darmo daje nam pewność, że ich przesłanie jest szyfrowane a  dane drażliwe  są bezpieczne jak w operacjach bankowych.

Darmowy pit online 2018 pozwala na wypełnienie przez Internet krok po kroku większości  ePITów : PIT 16A, PIT 19A PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT 37, PIT-38 i PIT-39. Program do rozliczania pit ma najczęściej wersję mobilną, dzięki której można szybko wypełnić i wysłać zeznanie podatkowe praktycznie z każdego miejsca na ziemi, korzystając z telefonu komórkowego lub tabletu. Oczywiście warunkiem udanej operacji jest dostęp do Internetu. Przed wysłaniem PIT do urzędu skarbowego warto przekazać 1 proc. swojego podatku na jedną z toruńskich organizacji pożytku publicznego. Jeśli mamy program pit bez krs, można to zrobić wpisując w odpowiednim miejscu jej numer KRS. Koniecznie upewnijmy się też , czy wszystkie wpisane dane się zgadzają, jeśli tak – niech nasz PIT za 2017 wędruje do celu, czyli właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego. Na zakończenie otrzymamy ważny dokument, czyli UPO – dowód poprawnego przesłania e-PIT, które należy przechować w wersji elektronicznej lub papierowej do ewentualnej kontroli.

Czy wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, czyli PFR zastąpi  program do rozliczania pit?

Ministerstwo Finansów udostępnia niektórym podatnikom propozycję rozliczenia rocznego przygotowaną przez pracowników skarbówki, czyli PFR. Aby zobaczyć swoje zeznanie, należy wejść na stronę: ww.finanse.mf.gov.pl/pp/wstepnie-wypelnione-zeznanie-podatkowe-pfr  wybrać  odpowiednią zakładkę po lewej stronie czyli PFR PIT-37 za 2017r. Musimy zaznaczyć czy rozliczamy się indywidualnie czy z małżonkiem, podać dane autoryzacyjne: PESEL, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia oraz kwotę zeszłorocznego przychodu, czyli przychodu za 2016 rok. Po autoryzacji możemy zobaczyć przygotowaną propozycję , nanieśc ewentualne poprawki, uzupełnić  o przysługujące nam ulgi i odliczenia oraz wskazać KRS OPP, zaakceptować operację i wysłać do urzędu skarbowego. To również bardzo proste, prawie jak program do rozliczania PIT

PITy 2017   program komputerowy nie dla wszystkich.

Program do rozliczania pit nie jest pewnie dobrym rozwiązaniem dla osób nie potrafiących posługiwać się komputerem. Co prawda można poprosić o pomoc kogoś bliskiego lub sąsiada, ale często nie chcąc zawracać nikomu głowy, podatnicy decydują się na tradycyjną formę rozliczenia, czyli papierowe formularze  i okienko w urzędzie skarbowym a w nim możliwość wyboru spośród zestawu formularzy PIT. Program do rozliczenia PIT pozwalał nam na zapomnienie o rozliczeniu PIT już po niecałych 10 minutach, natomiast na wypełnianie jego papierowej wersji musimy poświęcić około 20-40 minut (przyjmując oczywiście, że podatnik do tego przygotował wszystkie potrzebne dokumenty). Jeśli w czasie przepisywania danych lub w rachunkach przydarzy się pomyłka, musimy jeszcze raz przepisywać wszystko na nowym druku a to kolejne 20 minut.  Potem jeszcze trzeba odstać swoje w kolejce do złożenia deklaracji i czas upływa. Jeśli okaże się , że to urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłacony podatek- ma na to trzy miesiące od dnia złożenia PITa. Jeśli to podatnik jest winien urzędowi pieniądze, musi to zrobić najpóźniej do końca kwietnia, czyli ostatniego dnia składania deklaracji podatkowych. W razie opóźnienia, urząd nalicza odsetki za zwłokę, w wysokości aż 8 procent  w skali roku.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

[Głosów:5    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ