Komponujesz własną zastawę stołową? Jakie sztućce wybrać?

0
1355
Komponujesz własną zastawę stołową? Jakie sztućce wybrać?

Powiedzenie, które mówi o tym, że “jemy oczami”, jest wyjątkowo prawdziwe. Wiele eksperymentów udowodniło nie tylko fakt, że nasz poziom nasycenia posiłkiem zależy od wielkości zastawy, ale też, że w czynność spożywania posiłku, poza zmysłem węchu i smaku, w dużej mierze zaangażowany jest również zmysł wzroku. Z tego faktu korzystają wszyscy wybitni szefowie kuchni, dbając o to, by wyszukane potrawy podawać na najlepszej zastawie. Wciąż jednak zdarza nam się zapomnieć, że na to, jak odbierzemy doznania smakowe potrawy i jak dużą przyjemność nam one sprawią, poza porcelanowymi czy ceramicznymi naczyniami, wpływają także w ogromnej mierze sztućce.

Na jaki zestaw sztućców się zdecydować?

Producenci oferują zazwyczaj zestawy przygotowane z myślą o 6 lub 12 osobach. Oczywiście, zestawy te mogą być mniej lub bardziej rozbudowane i różnić się liczbą elementów. Sztućce Gerlach są świetnym wyborem zarówno, jeśli potrzebujemy obecnie bardziej rozszerzonego, jak i jedynie podstawowego zestawu. Bardzo pomocna jest możliwość dokupienia pojedynczych elementów, jeśli któryś ze sztućców się zgubi czy zniszczy lub kiedy po prostu zdecydujemy się rozszerzyć zestaw o konkretne elementy.

Wybór materiału wykorzystanego do produkcji sztućców

Na rynku dostępne są zestawy sztućców wykonane z różnych materiałów. Do wyboru mamy oczywiście sztućce z metali szlachetnych – srebrne lub posrebrzane. Taki zestaw z pewnością przetrwa długie lata i będzie nawet mógł zostać przekazany dalej, jako część rodzinnej zastawy. Taki wybór wiąże się jednak z wyższym kosztem, z tego względu wciąż największą popularnością cieszą się sztućce wykonane ze stali nierdzewnej. Niekiedy do stopu dodaje się również nikiel lub chrom. Stal nierdzewna jest wyjątkowo wytrzymałym materiałem, o który nie trzeba dodatkowo dbać w żaden specjalny sposób. Zestaw wykonany z takiego materiału posłuży nam przez długie lata.

Wygoda użytkowania

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć przed wybraniem sztućców, jest wygoda ich użytkowania. Dobrze więc sprawdzić, jak leżą w ręce w rzeczywistości. Dobrym wyborem będzie również zakup mniejszego zestawu sztućców dziecięcych, jeśli w naszym domu są najmłodsi. Warto również uwzględnić posiadaną zastawę i dopasować do niej nabywane nowe elementy.

Estetyka wykonania zestawu sztućców

Podstawową rolę w wyborze nowego zestawu sztućców pełni z pewnością estetyka. Na rynku dostępnych jest wiele projektów – od prostych i klasycznych, przez nowoczesne, minimalistyczne rozwiązania, aż po designerskie, odważne kolory i kształty. Wybór zależy oczywiście przede wszystkim od gustu, warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że w przyszłości może się pojawić potrzeba zwiększenia liczby sztućców lub rozszerzenia zestawu o nowe elementy – warto więc wybrać projekt, który pozwoli nam bez problemu uzupełniać go o nowe elementy, bez uszczerbku na estetyce całości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ