Kiedy efekty ćwiczeń – po jakim czasie możemy się ich spodziewać?

0
3887
pierwsze efekty ćwiczeń

W dzisiejszych czasach szczególnie mocno widać obecny kult ciała – wszyscy musimy być piękni, szczupli i wysportowani. Nie jest to oczywiście zły trend, wręcz przeciwnie, dobrze zrobić coś dla siebie, swojej duszy i ciała i podjąć decyzję o przejściu na dietę i pójściu na siłownię. Niezależnie od tego, jaką formę aktywności fizycznej wybierzemy, pojawia się pytanie: po jakim czasie zauważę pierwsze efekty ćwiczeń? Cóż, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo składa się to na więcej czynników niż można by był się spodziewać.

Po jakim czasie zobaczę efekty treningów i diety?

Każdy z nas chciałby żeby po kilku treningach i tygodniu diety, nasze ciało już zaczęło się zmieniać. Niestety nie jest to takie proste, bo to, po jakim czasie zauważymy efekty ćwiczeń i diety, zależy od kilku czynników. Ważne jest to, czy mamy dobrze dobraną dietę – powinna być ona dostosowana indywidualnie, zgodnie z trybem życia, wiekiem, a nawet płcią. Zależy to także od naturalnych predyspozycji organizmu, metabolizmu i proporcji. Od nas natomiast zależy, czy będziemy przestrzegać swoich postanowień i opierać się „małym grzeszkom”, jak podjadanie między posiłkami, jedzenie słodyczy czy fast-foodów. Z pozoru niegroźne nawyki, powtarzane często, są naszym wrogiem na drodze do wymarzonej sylwetki. Natomiast jeśli chodzi o treningi, to kluczowe w przyspieszeniu efektów są intensywność i częstotliwość ćwiczeń. Jak dobrać je najlepiej, aby efekty były widoczne jak najszybciej?

pierwsze efekty odchudzania i ćwiczeń - kiedy

Ćwicz systematycznie i nie za krótko.

Pamiętajmy, że ćwiczenia przede wszystkim powinny być regularne – odbywane w niedługich, maksymalnie trzydniowych odstępach czasu. Treningi aerobowe o średniej intensywności są najlepsze na spalenie tkanki tłuszczowej, ale sesja treningowa powinna trwać ponad czterdzieści minut – to po takim czasie nasz organizm zaczyna spalać niechcianą warstwę tłuszczyku. Nie ma sensu robić krótszych treningów, bo spalimy jedynie nieco kalorii, cukry i białka. Pamiętajmy też, że ćwiczenia aerobowe są najbardziej efektywne wtedy, gdy tętno nie przekracza 60-80% naszego tętna maksymalnego, czyli w trakcie ćwiczeń jesteśmy w stanie swobodnie rozmawiać. Dobrze jest ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu.

Wybierz trening odpowiedni dla siebie.

Aby skrócić czas oczekiwania na efekty odchudzania, można oczywiście stosować treningi mieszane czyli ćwiczenia siłowe plus cardio. Polega to na przeprowadzeniu treningu siłowego z użyciem ciężarów i zakończenie go około 20-minutową sesją cardio na bieżni, rowerku, czy też innym urządzeniu do ćwiczeń aerobowych. Cały trening siłowo-aerobowy powinien trwać ponad godzinę, do około półtorej. Przy takim treningu nie tylko pozbędziemy się tkanki tłuszczowej, ale także wzmocnimy i rozbudujemy nasze mięśnie – weźmy to pod uwagę zanim zdecydujemy się na taki rodzaj aktywności fizycznej. Nie każdy bowiem marzy o przyroście masy mięśniowej. Jednak trening taki jest bardzo efektywny i pozwala skrócić czas, po jakim widać efekty ćwiczeń i diety. Ćwiczenia siłowe bywają jednak kontuzjogenne i warto korzystać z pomocy profesjonalnego trenera zanim zrobimy sobie krzywdę.

Najważniejsze pytanie jakie powinniśmy sobie postawić przed rozpoczęciem treningów, to wcale nie to kiedy zobaczę efekty, ale po co zaczynam? Efekty i szybkość ich osiągnięcia to kwestia indywidualna i przede wszystkim nie powinniśmy się zniechęcać jeżeli nie osiągniemy celu po miesiącu czy dwóch. Możemy być jednak pewni, że wprowadzenie aktywności fizycznej i zmiana

[Głosów:11    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ