Jakie działanie ma krem i serum pod oczy? Co wybrać?

0
927
Jakie działanie ma krem i serum pod oczy

Skóra wokół oczu wymaga wyjątkowej pielęgnacji. To właśnie ona mówi o wieku i kondycji cery. Ma to związek między innymi z jej delikatną strukturą – grubość skóry wokół oczu wynosi zaledwie ok. 0,5 mm, a w innych partiach ciała to zwykle ok. 4 mm. Jak więc dbać o tak delikatny, a przy tym tak widoczny fragment cery? Lepiej wybrać krem czy serum pod oczy?

Dlaczego skóra wokół oczu starzeje się szybciej?

Zmarszczki mimiczne pojawiające się w okolicy oczu oraz przesuszona skóra to pierwsze, najczęstsze oznaki starzenia się skóry, które zaczynają pojawiać się już około 25. roku życia. Przyczynami są między innymi bardzo delikatna budowa, a także intensywność wykorzystywania mięśni twarzy. Każdy człowiek mruga przeciętnie od 10 do 20 razy na minutę. Biorąc pod uwagę dzienną szesnastogodzinową aktywność, to ponad 15 tysięcy mrugnięć w ciągu doby. Do tego dochodzi standardowa ruchliwość gałek ocznych (spoglądanie w dół, górę czy na boki), mrużenie oczu, wytężanie wzroku, unoszenie brwi. Nic dziwnego, że w tych miejscach skóra marszczy się najszybciej. Również czynniki zewnętrzne, takie jak za mała ilość snu czy spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem i smartfonem wpływają negatywnie na stan cery.

skóra wokół oczu
Foto: sruilk / Shutterstock

Opuchlizna i sińce pod oczami

Kolejną z częstych dolegliwości jest pojawianie się sińców oraz opuchlizny pod oczami (niejednokrotnie sięgających nawet kącików oczu). Takie obrzęki i przebarwienia związane są między innymi z niedostateczną ilością snu, chronicznym zmęczeniem, nadużywaniem alkoholu lub innych używek, niezdrową dietą, zbyt małą lub zbyt dużą ilością wody w organizmie czy zaburzoną pracą układu limfatycznego. Opuchlizna, czy sińce pod oczami w niektórych przypadkach mogą też świadczyć o przewlekłych chorobach. Dlatego warto uważnie obserwować swój organizm oraz zmiany wokół oczu, a także wykonywać regularne badania, by na wczesnym etapie wykryć ewentualne poważne choroby.

Opuchlizna, czy tzw. worki pod oczami nie muszą jednak świadczyć o wystąpieniu problemów zdrowotnych – mogą być związane ze zmęczeniem, złą dietą, czy uwarunkowaniem genetycznym. W takich przypadkach właściwa pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami, zmiana nawyków żywieniowych czy dostateczna ilość snu mogą pomóc w walce z podkrążeniem skóry wokół oczu.

Niedostateczne naturalne nawilżenie

Trzecim z największych problemów skóry wokół oczu jest jej niedostateczne naturalne nawilżenie. Składa się ona bowiem z naskórka oraz skóry właściwej, a jej niewielka grubość sprawia, że między nimi znajduje się bardzo cienka warstwa tkanki podskórnej. Co więcej, nie znajdują się w niej gruczoły potowe, a łojowych jest niewiele. Warto także wspomnieć, że wraz z upływem lat maleje poziom naturalnej produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu czy elastyny, które są jej naturalnym budulcem odpowiadającym za właściwe nawilżenie, jędrność oraz sprężystość.

Opuchlizna i sińce pod oczami
Foto: Rido/ Shutterstock

W związku ze wszystkimi tymi czynnikami cera w kącikach oczu czy w dolinie łez zawsze będzie bardziej podatna na wysuszenie niż w innych fragmentach twarzy. Co więcej, używanie nieodpowiednich kosmetyków może sprawić, że problem znacznie się pogłębi. Dlatego też dobry krem lub serum pod oczy to podstawa właściwej codziennej, pielęgnacji cery. Co zatem wybrać?

Krem i serum pod oczy — czym się różnią?

Pierwsze różnice między produktami to oczywiście ich konsystencja. Krem jest stosunkowo gęsty, może być dość lepki w dotyku, ale przy tym bardzo delikatny. Z kolei serum charakteryzuje się płynną konsystencją o gęstości zbliżonej do oleju, za to zdecydowanie od niego lżejszą. Zazwyczaj jest bardzo lepkie, ale zwykle szybko się wchłania.

Nie mniej istotny jest skład obu typów kosmetyków. Choć w dużej mierze zależy od producenta, to krem pod oczy najczęściej przeznaczony jest do użytku codziennego, natomiast serum pod oczy zaleca się stosować określoną ilość razy w tygodniu. Wynika to ze zwiększonej ilości składników aktywnych, a tym samym intensywniejszego działania. Ponadto niektóre sera wystarczy stosować tylko raz w tygodniu!

Krem i serum pod oczy
Foto: Svetography/ Shutterstock

Serum czy krem pod oczy — co wybrać?

Skoro serum ma mocniejsze działanie, to czy nie rozsądniejsza i bardziej ekonomiczna będzie rezygnacja z kremu? Okazuje się, że nie. Najlepsze efekty daje stosowanie obu kosmetyków, bo choć mają podobne przeznaczenie, to serum ma przede wszystkim wzmocnić działanie kremu oraz intensywniej odżywić skórę. Dobry krem przeciwzmarszczkowy pod oczy czy na cienie pod oczami w pakiecie z silnie nawilżającym i uelastyczniającym serum pod oczy to duet doskonały w codziennej pielęgnacji tej wrażliwej i delikatnej partii cery.

Wybierz więc oba kosmetyki i rozpocznij pełną regenerację swojej skóry wokół oczu! Zadbaj przy tym o właściwą kolejność ich aplikowania. Najpierw nakładaj serum, a dopiero po jego wchłonięciu krem. Taka kolejność pozwala odpowiednio wchłonąć się obu kosmetykom, a także kompleksowo zadbać i odżywić skórę pod oczami.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ