Jaka kawa otrzymuje miano najlepszej na świecie?

0
751
Najlepsza kawa

Mówi się, że najlepsza kawa rośnie na wysokich stokach, porośniętych paprociami drzewiastymi w Górach Błękitnych na Jamajce. To właśnie stamtąd pochodzi Jamaica Blue Mountain. Każdy, kto ma ochotę jej posmakować może ją sobie zamówić przez internet i roztaczać  się jej niezwykłym aromatem w zaciszu domowym. Ta kawa jest wolna od jakichkolwiek negatywnych ocen, zdobyła uznanie wśród tysięcy miłośników kawy, przyznając jej określenie „kawa nie z tej ziemi”. To idealny pomysł na prezent, dla osoby, która nie wyobraża sobie życia bez kawy.

Najlepsza kawa i jej pochodzenie

Mimo, iż najlepsza kawa wydaje się być nie z tego świata to jej rodowód przenosi się do Jamajki, a dokładnie do Gór Błękitnych, które pokryte są mgłą, a intensywne deszcze nawadniają zbocza, co w porównaniu z żyznym wulkanicznym podłożem stanowi idealne warunki do uprawy Jamaica Blue Mountain. By kawa mogła nosić jej miano musi posiadać odpowiedni certyfikat i być uprawiana na wysokości do 1800 metrów. Niepowtarzalna jakość tej kawy jak i ilość, jaką udaje się ją wyprodukować wpływa na dość wysoką cenę. Rocznie na tych ziemiach zbiory wynoszą maksymalnie 1350 ton, z czego znaczna większość eksportowana jest do kraju Kwitnącej Wiśni. Jest ona nazywana często „klejnotem Karaibów”. Gdyby nie rok 1728 i prezent od gubernatora Martyniki w postaci jednej roślinki kawy dla Sir Nicholasa Lawesa dziś świat nie zachwycał by się tym wyśmienitym smakiem i aromatem.

Charakterystyka Jamaica Blue Mountain

Na filiżankę tej kawy potrzeba prawie 7 gram zmielonych ziaren. Pierwszy łyk cechuje się w szczególności delikatnością z nutą kwasowości. Drugi łyk utwierdza w tym, że w kawie tej nie znajdzie się żadnej goryczy, która często występuje w innych rodzajach kaw. Fakt ten wynika z niezwykle kwiatowych aromaty, które powstają w towarzystwie orzechów, kakao i górskich przypraw. Jamaica Ble Mountain to przede wszystkim harmonia z jedwabistością smaku z gwarancją swej jakości. Kawa ta jest przetransportowywana w beczkach i przechodzi specjalistyczną weryfikację przed opuszczeniem kraju.

kawa

Pozostałe topowe kawy świata

Jamaica Blue Mountain to nie jedyna kawa na świecie, ciesząca się uznaniem prawdziwych koneserów tego napoju. Jedną z nich jest Kopi Luwak, czyli najdroższa kawa świata, słynna ze swego nieszablonowego przetwarzania. Nasiona kawy są zjadane przez łaskuny, a następnie są trawiony jest tylko jej miąższ, a reszta zostaje wydalona. Po tym procesie ziarna tracą gorzki smak, nadając tej kawie niespotykanego i delikatnego aromatu, który wyróżnia go na świecie.

Esmeralda Special to kawa zaliczana do gatunku Gesha. Powstaje ona w Panamie, w plantacji Hacienda La Esmeralda. Cechują ją intesynwy, kwiatowo-owocowy aromat i słodki smak. Można ją kupić tylko raz w rok na specjalnych aukcjach. To kawa ciesząca się największą ilością nagród i wyróżnień.

Wśród topowych kaw wyróżnia się również St. Helenę, El Injerto, Fazenda Santa Ines, Los Planes, Hawaiian Konę, Starbucks Rwanda Blue Bourbon czy Yauco Selecto.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ