Jak zagospodarować niewielką przestrzeń balkonu?

0
1461

Brak przydomowego ogródka w sezonie letnim wiele osób rekompensuje sobie, spędzając czas na balkonie. Można na nim stworzyć przyjemny zakątek wypoczynkowy, który pozwoli na ucieczkę od miejskiego zgiełku i pozostanie prywatną, niedostępną dla obcych osób przestrzenią rodziny. Na tym właśnie polega przewaga balkonów od ogólnodostępnej przestrzeni wypoczynkowej w parku. Atutem jest także to, że znajduje się tuż za ścianą mieszkania i można z niego korzystać, kiedy tylko najdzie nas na to ochota.

Taka przestrzeń na wyłączność doskonale sprawdzi się jako miejsce wypoczynku, jeśli zostanie odpowiednio zaaranżowana. Nie może zabraknąć w niej roślinności, oświetlenia oraz wygodnych i funkcjonalnych mebli.

Lokalizacja ma znaczenie

Zanim zabierzemy się za aranżację przestrzeni wypoczynkowej na balkonie, warto wykonać na jej potrzeby projekt. W nim należy uwzględnić usytuowanie względem kierunków geograficznych. Ekspozycja balkonu ma ogromny wpływ na to, jak zostanie zaaranżowana przestrzeń. W przypadku balkonów o ekspozycji południowo-zachodniej warto zdecydować się na gatunki roślin, które preferują silne nasłonecznienie. Jeżeli natomiast przez większość dnia na balkonie będzie panował cień, to lepiej będą się na nim czuły rośliny, które potrzebują mniej słońca. Ekspozycja wpływa też na wybór innych elementów. Przy zbyt silnym nasłonecznieniu konieczne może być na przykład zamontowanie markizy.

Meble wypoczynkowe

Nawet nieduża przestrzeń może stać się wygodnym i funkcjonalnym miejscem do wypoczynku. Wystarczy wybrać odpowiednie meble. Nie brakuje ich wśród asortymentu sklepu Bazkar.pl. Kluczowe jest tu uwzględnienie potrzeb i oczekiwań członków rodziny. Być do przyjemnego wypoczynku wystarczą dwa rozkładane leżaki, a może zdecydowanie lepiej sprawdzi się mały, kawowy stolik oraz dwa krzesła. Można je też zastąpić niedużą kanapą, która zagwarantuje komfort podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu. Możliwości jest naprawdę wiele. Można powiedzieć, że tym więcej, że poza standardowymi meblami, dostępne są też modele wielofunkcyjne. Dzięki temu stolik kawowy może również posłużyć jako pufa albo ogrodowy barek.

Przechowywanie na balkonie

Wiele osób wykorzystuje balkon jako miejsce do przechowywania rozmaitych przedmiotów. To sprawia, że może być traktowany trochę jak magazyn, a przez to wyglądać nieestetycznie. Istnieje jednak możliwość zaaranżowania przestrzeni w taki sposób, by umożliwiała przechowywanie i jednocześnie stanowiła miłą dla oka oraz komfortową przestrzeń wypoczynku. Wystarczy wybrać meble do przechowywania, które pozwolą ukryć wszystkie pozostawione wcześniej na wierzchu przedmioty. Do tego celu mogą posłużyć skrzynie do przechowywania albo meble wypoczynkowe z funkcją schowków.

Zaaranżowanie przestrzeni balkonu może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli jest to przestrzeń niewielka i wymagające. Dostępne współcześnie produkty i rozwiązania są nam jednak w stanie zagwarantować pełen sukces. Wystarczy dobry plan i jasno sprecyzowane oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ