Jak wybrać odpowiednie karnisze do domu?

0
7141
Jak wybrać odpowiednie karnisze do domu?

Wybór karniszy to nie tylko kwestia estetyczna, ale także użytkowa – w zależności od rodzaju produktu można uzyskać różny efekt. Z tego powodu warto zastanowić się nad konkretnym rozwiązaniem, zanim wybierzemy się do sklepu. Oszczędzimy tym samym nie tylko czas, ale także uzyskamy lepsze rezultaty, niż w przypadku wybrania dowolnego rodzaju karnisza. W przypadku, gdy chcemy dobrać wzór i kolor do wybranego stylu aranżacji, nie zaszkodzi również poradzić się specjalisty. Jakie są rodzaje karniszy? Czy ich wygląd ma wpływ na wygląd całego pomieszczenia? Na co należy zwrócić uwagę, gdy wybierasz spośród setek możliwości?

Rodzaje karniszy sufitowych

Podobnie jak w przypadku mebli czy podłóg, firanki i zasłony możemy wieszać na różnych rodzajach karniszy, a w zależności od rodzaju można uzyskać różny efekt wizualny dla zaprojektowanego pomieszczenia. Do najpopularniejszych typów, biorąc pod uwagę typ budowy, zaliczyć możemy:

  • karnisz szynowy (klasyczny karnisz sufitowy);
  • karnisz linkowy (z kilkoma punktami mocowań i linką stalową);
  • karnisz drążkowy (najczęściej mocowany do ściany);
  • karnisz rozporowy;
  • karnisz teleskopowy.

Szeroki wybór karniszy oraz elementów do karniszy możemy znaleźć w sklepach budowlanych, z meblami i dodatkami. Dekoracyjnie warto, abyś dobrał karnisz do stylu pomieszczenia, w jakim będzie on wisiał, co nie jest jednoznaczne z zakupem takiego samego produktu do wszystkich pokoi w twoim domu.

Jak wymierzyć karnisz?

Sposób pobierania miary zależy od tego, na jaki karnisz się zdecydujesz. Wersje szynowe zwykle montuje się na całej długości ściany, ponieważ nie posiadają one zazwyczaj żadnych zdobień na końcach. Karnisz drążkowy dopasowuje się w taki sposób, aby wystawał około 30 cm poza ramę okna, a jeżeli decydujemy się na montaż wzdłuż całej ściany, zwykle zostawia się 2-3 centymetry przestrzeni między końcem karnisza, a ścianą. Ułatwia to dołożenie i usuwanie uchwytów, bez konieczności demontażu całego zestawu. W zależności od tego, jaki produkt chcesz wykorzystać w swoim pokoju, powinieneś wziąć miarę całej długości ściany lub długości krawędzi okna powiększonej o 30 cm z każdej strony. Musisz jednak pamiętać, że zwykle maksymalna długość karnisza to 2,4 m, a wzięcie wymiaru powinno uwzględniać także miejsce na wywiercenie otworów do mocowania.

Wygląd ma znaczenie

Wybór karniszy na rynku jest różny i dotyczy on nie tylko kształtów dekoracji na uchwytach, ale także materiał wykorzystany do wytworzenia produktu. Karnisze drewniane idealnie sprawdzą się w przypadku wnętrz o pastelowych, ciepłych barwach, wypełnionych kwiatami, a także w nieco bogatszym stylu prowansalskim i dążącym do wykorzystywania naturalnych materiałów stylu skandynawskim. Jego metalowy odpowiednik to dobry wybór w przypadku, gdy preferujesz styl industrialny lub minimalistyczny – taki produkt podkreśli surowe, ale także piękne wykończenie wnętrza. W przypadku, gdy jeszcze nie masz pewności, jakie meble wybierzesz, zawsze możesz odwołać się do klasyki – biały karnisz, podobnie jak białe zasłony i firanki, pasuje do każdego rodzaju aranżacji.

Karnisze, podobnie jak zasłony i firanki, są ozdobą naszych okien. Mają bardzo duży wpływ na dopełnienie designu, jaki wybrałeś dla pomieszczeń w twoim domu, a także same w sobie mogą stanowić uroczą, choć subtelną ozdobę. Jeżeli nie jesteś pewien, jakie karnisze wybrać, warto poradzić się architekta lub – w przypadku, gdy cały projekt domu był zamawiany – zlecić dobranie karniszy pod kolor mebli, ścian i podłogi w każdym pokoju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ