Znalezienie dobrej pomocy prawnej nie jest łatwym zadaniem. Duża ilość radców prawnych oraz adwokatów wcale nie ułatwia tego zadania. Jakie cechy powinien mieć dobry radca prawny i jak go znaleźć?
Uprawnienia radcy prawnego
Zadania radcy prawnego określone są w ustawie z 1982 roku o radcach prawnych. Warto wiedzieć, że jest to zawód, który ustawicznie się rozwija, a jego uprawnienia z roku na rok są coraz bardziej rozszerzane.
Jeszcze do niedawna radca prawny nie mógł reprezentować klienta w sprawach karnych i karnoskarbowych. Dziś uległo to zmienia. Taka sama sytuacja dotyczy prawa rodzinnego. Radca prawny może pomóc przy rozwodzie, podziale majątku, ustaleniu alimentów czy opieki nad małoletnimi.
Zatrudnienie radcy prawnego w firmie jest również bardzo dobrym rozwiązaniem. Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy stykają się z wieloma niejasnymi sytuacjami prawnymi. Radca prawny jest w stanie zapobiec problemom, co jest korzystniejsze niż likwidowanie skutków źle sporządzonych umów czy braku opinii prawnych.
Czym wyróżnia się dobry radca prawny?
Każdy prawnik, czyli osoba, która ukończyła prawo, ma ogromną wiedzę. Nie znaczy to, że sprawdzi się w każdym rodzaju spraw. Prawo jest bardzo szeroką dziedziną wiedzy i wymaga specjalizacji.
Jest to pierwsze kryterium, które powinno być zastosowane w trakcie poszukiwań dobrego radcy prawnego. Wieloletnia specjalizacja jest gwarancją, że radca prawny odpowiednio podejdzie do problemu. Pozna wszystkie niuanse problemu i wybierze najkorzystniejsze dla klienta rozwiązanie.
Poszukując dobrego radcy prawnego warto zwrócić uwagę na opinie. Rzetelność, zainteresowanie klientem oraz umiejętność komunikacji są niezmiernie ważne. Dobry radca powinien wytłumaczyć, na czym opierają się wszystkie dostępne rozwiązania. Bardzo ważne jest, by klient wiedział, jak przebiega postępowanie w sprawie. Niewiedza jest bardzo mecząca.
Szukając radcy prawnego warto skorzystać z poleceń znajomych osób. Dzięki temu będziemy mieli wiarygodne informacje o sposobie pracy prawnika. Warto pamiętać, że lepiej unikać radców, na których temat krąży wiele nieprzychylnych opinii. Zawsze trafiają się klienci, którzy są niezadowoleni, ale przeważająca ilość negatywnych wypowiedzi powinna zniechęcić klienta do współpracy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.