Jak przechowywać biżuterię?

0
745
Jak przechowywać biżuterię

Poplątane łańcuszki i bransoletki, sczerniałe pierścionki, brakujące kolczyki, coś Ci to przypomina?

Wszystkie kochamy biżuterię, ale czy umiemy o nią troskliwie zadbać, tak, aby służyła nam jak najdłużej?

Srebrna i złota biżuteria to trwały i piękny dodatek do wielu stylizacji. Niestety, łatwo jest zniszczyć nasze skarby, jeśli nie wiemy, jak ważne jest właściwe przechowywanie biżuterii. Aby zapobiec ciemnieniu i matowieniu biżuterii i aby blask naszych kosztowności trwał długie lata, należy je odpowiednio pielęgnować.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo przechowywać biżuterię i jak o nią dbać, by zachowała piękny wygląd przez wiele lat.

Jak dbać o biżuterię? –  najważniejsze zasady

  1. Ochrona przed wilgocią.

Narażanie biżuterii, zwłaszcza srebrnej, na działanie wilgoci (pot, woda) może przyspieszać jej ciemnienie. Dlatego ważne jest, aby nie przechowywać jej w łazience i zdejmować biżuterię przed wejściem do basenu, do sauny, przed kąpielą.

  1. Ochrona przed słońcem, powietrzem i innymi metalami.

Ograniczony dostęp powietrza zapobiega czernieniu biżuterii. Srebro reaguje na zawartość siarki w powietrzu, dlatego z czasem pojawia się na nim czarny nalot. Również złoto może się utleniać, zwłaszcza w kontakcie z innymi metalami. Perły niszczeją pod wpływem wysokiej temperatury, nasłonecznienia i suchego powietrza.  Z tego względu najlepiej przechowywać precjoza osobno, w zamkniętych woreczkach.

  1. Ochrona przed substancjami chemicznymi.

Należy zadbać o to, aby biżuteria nie miała kontaktu z chemikaliami, kosmetykami, perfumami, czy nawet detergentami. Metale oraz kamienie mogą wejść z substancjami chemicznymi w reakcję, czego skutkiem będzie odbarwienie lub trwałe uszkodzenie.

  1. Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Zawsze zdejmujemy biżuterię przed pracami porządkowymi, gotowaniem, czy uprawianiem sportu. Ponadto, każda sztuka biżuterii powinna być zapakowana i trzymana osobno, aby uchronić ją przed zarysowaniem, splątaniem i zniszczeniem.

Jak przechowywać łańcuszki?

Naszyjniki, łańcuszki i wisiorki najlepiej przechowywać w pozycji wiszącej, wtedy zapobiegniemy ich splątaniu. Dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnych haczyków, np. wewnątrz szafy z ubraniami i powieszenie na nich naszyjników.

Jak przechowywać naszyjniki ze srebra?

Sprawa nieco się komplikuje przy łańcuszkach i naszyjnikach ze srebra, ponieważ srebro nie lubi kontaktu z powietrzem. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest zapakowanie rzadko noszonych łańcuszków do woreczków strunowych, które następnie można schować w szufladzie lub szkatułce.

Jak przechowywać bransoletki, kolczyki i pierścionki?

Sprawdź 5 praktycznych pomysłów na przechowywanie biżuterii: https://touspolska.pl/blog/5-praktycznych-pomyslow-na-przechowywanie-bizuterii/

Biżuterię najlepiej przechowywać w oryginalnych pudełeczkach, w których była zakupiona.

Estetycznym rozwiązaniem są także dostępne na rynku przeróżne wyściełane szkatułki, puzderka i specjalne wielopoziomowe kuferki – organizery z przegródkami i kilkoma komorami. Miękka tkanina, która wyściela kuferek chroni ozdoby przed zarysowaniem. Takie organizery posiadają osobne, specjalnie wyprofilowane przegródki na pierścionki, dedykowane szczeliny na kolczyki oraz poduszeczki na zegarki i bransoletki; dzięki temu biżuteria jest uporządkowana i nie styka się ze sobą.

Dobrym pomysłem na przechowywanie biżuterii jest wykorzystanie szuflady w komodzie lub toaletce; wystarczy zamontować w niej specjalny wkład – organizer na biżuterię do szuflady. W internecie, sklepach z wyposażeniem wnętrz lub marketach budowlanych z łatwością znajdziemy organizery o różnych wymiarach pasujących do naszej szuflady.

WAŻNE!

  • Nie przechowujemy biżuterii z naturalnych kruszców z biżuterią sztuczną, aby nie narażać jej na  ściemnienie lub  porysowanie.
  • Nie trzymamy biżuterii w metalowych puszkach, gdyż może reagować z metalem.
  • Na specjalnych stojakach lub eleganckich tackach przechowujemy tylko tych kilka sztuk biżuterii, które nosimy na co dzień i na przykład zwyczajowo zdejmujemy przed pójściem spać.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ