Jak pomóc dziecku w nauce?

0
1071
portal dla nauczycieli

Sami pedagodzy potwierdzają, że podstawowy program edukacyjny jest zbyt obszerny, a uczniowie nie radzą sobie z jego przyswojeniem. Regułki, teoria, to niekoniecznie elementy szkolnictwa, które wpływają pozytywnie na poziom nauczania.

Czy wiesz, że dzisiaj nawet co trzecie dziecko uczące się w szkole podstawowej uczęszcza na dodatkowe korepetycje? Okazuje się, że najwięcej uczniów ma problemy z przyswojeniem i zrozumieniem materiału z matematyki oraz języków obcych. Co ważne, za korepetycje oczywiście płacą rodzice, bo takie lekcje nie są darmowe. Dla przykładu jeszcze 20 lat temu z korepetycji korzystało tylko co 10 dziecko.

Jak wspierać dziecko, by nauka odbywała się z pożądanym efektem? Jak zachęcić je do nauki, by miało motywację do poznawania świata? Przede wszystkim należy walczyć z rutyną, która niestety zabija zapał i motywację do nauki.

Rodzice, którym rzeczywiście zależy na dobrej edukacji swojej pociechy, mogą wchodzić na strony edukacyjne w internecie. Istnieje wiele takich, które stają się pomocne nie tylko dla dziecka, ale również dorosłych. To przecież właśnie dorośli mają największy wpływ na postrzeganie konieczności uczęszczania do szkoły przez uczniów. Warto, by od samego początku wrażenia były pozytywne.

Pierwsze wskazówki

Należy pokazywać kierunek, a nie dawać gotowe rozwiązania. Warto zachęcać ucznia do poszukiwań, odkrywania tajników danego przedmiotu. W klasach wczesnoszkolnych świetnym motywatorem jest nauka poprzez zabawę i właśnie to powinni mieć na uwadze wszyscy pedagodzy. To, w jaki sposób rozpocznie się życiowa edukacja dziecka, będzie mieć ogromny wpływ na jego dalszy rozwój.

Pomoce naukowe

Pamiętaj, że dziecko musi mieć czas na odpoczynek oraz zabawę, a nawet na nudę. Nie można mu serwować długich godzin edukacji – niektórzy rodzice wręcz przesadzają z ilością zajęć dodatkowych i choć dziecko wydaje się być zadowolone z uczęszczania na basen, język angielski, zajęcia robotyki oraz sztuki walki, to jednak już po kilku miesiącach tak intensywnej aktywności, będzie przeciążone.

Jeśli zauważysz, że ma problemy z jakimś przedmiotem, może rzeczywiście warto go wesprzeć, by przyswojenie wiedzy czy konkretnych umiejętności przebiegło sprawniej. Przydadzą się pomoce naukowe, ale jak potwierdza portal dla nauczycieli, te muszą być dopasowane do wieku dziecka, etapu jego rozwoju oraz problemu, który ma być zniwelowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ