Jak pielęgnować sierść maltańczyka?

0
1545

Zanim zdecydujemy się na zakup psa musimy zastanowić się nad rasą, która najlepiej będzie pasowała do naszego trybu życia. Przykładowo jeśli mamy niewielkie mieszkanie w bloku powinniśmy raczej skłaniać się ku małym pieskom, takim jak maltańczyki. Rzecz jasna, to że jest to zwierzak mały nie zmienia faktu, że będzie on potrzebował odpowiedniej opieki. W jaki sposób go pielęgnować?

Kilka słów o rasie

Maltańczyki to niewielkie psy, ważą do około 5 kilogramów i zazwyczaj nie są wyższe niż 30 centymetrów. Ich cechą charakterystyczną z pewnością jest sierść. Najczęściej jest ona biała i długa. Rzadko zdarzają się inne odcienie, na przykład kości słoniowej. Warto także wiedzieć, że w przeciwieństwie do innych psów z długą sierścią maltańczyki nie mają zbyt dużego problemu z linieniem. Czworonogi tej rasy są bardzo przyjacielskie i radosne. Uwielbiają towarzystwo ludzi, chętnie wychodzą na spacery i oddają się wspólnym zabawom.

Odpowiednie wychowanie

Jak każdego psa także maltańczyka możemy odpowiednio wyszkolić. Trzeba się tym jednak zająć stosunkowo wcześnie i być cierpliwym. W żadnym wypadku nie stosujmy kar i nie podnośmy głosu. Pamiętajmy jednak by być konsekwentnym w działaniu, tylko wtedy będziemy w stanie osiągnąć sukces w wychowaniu czworonoga.

Pielęgnacja jest ważna

W związku z długą sierścią maltańczyka, konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Na początku warto zadbać o akcesoria takie jak dobrze dobrany szampon i szczotki do podszerstka. Psa należy kąpać regularnie i przyzwyczajać go do tego już od szczeniaka. Przy myciu uważajmy jednak na jego uszy, ponieważ nie powinna dostawać się do nich woda. Czesanie tego psiaka również powinno być jak najczęstsze, najlepiej robić to codziennie. Rozczesujmy sierść dokładnie, uważając jednak przy przypadkiem nie pokaleczyć skóry pupila. Raz na jakiś czas warto także przystrzyc sierść, znacznie uprości to pielęgnacje, a krótsza sierść będzie wygodniejsza także dla psiaka.

Maltańczyki to piękne i przyjacielskie psy. Będą doskonałymi towarzyszami zabaw, nawet w niewielkich mieszkaniach. Decydując się na tę rasę pamiętajmy, by odpowiednio dbać o pielęgnacje naszego czworonoga.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ