Impreza w sobotę i przejażdżka samochodem w niedzielę – jak sprawdzić, czy możesz już bezpiecznie wsiąść za kierownicę?

0
1669

Jeżeli poprzedniego wieczoru wypiłeś parę piw z kolegami lub butelkę wina z żoną, wstając rano, powinieneś zastanowić się, czy, aby na pewno możesz już prowadzić samochód, bo choć pewnie czujesz się zupełnie dobrze, to może się okazać, że nic bardziej mylnego. Jak więc upewnić się, czy jesteśmy już zupełnie trzeźwi? Sprawdź!

Konsekwencje wynikające z prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu

Zacznijmy więc od początku…wstajesz rano, bierzesz prysznic, pijesz kawę, wsiadasz do samochodu, zatrzymuje Cię policja i okazuje się, że mimo iż myślałeś, że jesteś zupełnie trzeźwy, alkomat policyjny pokazuje zupełnie coś innego. Pamiętaj o tym, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu może Cię kosztować nawet 2 lata pozbawienia wolności oraz 10 lat zakazu kierowania pojazdami – czy naprawdę warto ryzykować? Nie mówiąc już o tym, że narażasz na niebezpieczeństwo życie swoje i innych uczestników ruchu.

Sprawa jest prosta – jeżeli poprzedniego dnia piliśmy alkohol, wsiadając następnego dnia do samochodu, powinniśmy bezwzględnie sprawdzić, czy w wydychanym powietrzu nie mamy już alkoholu. Pamiętać należy o tym, że na metabolizm alkoholu wpływa bardzo wiele czynników i nie można zakładać, że jeżeli poprzednio po wypiciu określonej ilości alkoholu rano byliśmy już zupełnie trzeźwi, to teraz jest tak samo – zawsze należy to sprawdzić!

Jak samodzielnie sprawdzić poziom alkoholu w swoim organizmie?

Najprostszą sprawą wydaje się posiadanie własnego alkomatu, jednak przy jego zakupie należy bardzo uważać i wybierać modele posiadające odpowiednie atesty, tylko to gwarantuje, że przeprowadzane przez nas pomiary pozwolą na uzyskanie rzeczywistych wyników. Pamiętać należy również o kalibracjach tego typu urządzenia. Ten jednorazowy wydatek pozwala zaoszczędzić nam ewentualnych kłopotów z prawem oraz jest dość wygodnym rozwiązaniem. Minusem jest jedynie cena, ponieważ dobrej klasy alkomat to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Drugim rozwiązaniem, jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na własny alkomat, jest badanie na komisariacie, niestety nie ma jednak przepisów, które nakładają na policjantów obowiązek przeprowadzania takiego badania na naszą prośbę, stąd możemy się spotkać z odmową. Obecnie jednak wiele komisariatów, szczególnie w dużych miastach udostępnia alkomat, z którego mogą korzystać osoby zainteresowane sprawdzeniem, czy mogą wsiąść za kierownicę.

Tanią i powszechnie dostępną możliwością są alkomaty jednorazowe (testy alkoholowe), które kosztują parę złotych i są bardzo proste w użyciu. Warto zaopatrzyć się w tego typu produkt i mieć go zawsze przy sobie, tak aby w razie potrzeby nie musieć biegać po aptekach czy stacjach benzynowych. Decydując się na to rozwiązanie, należy jednak wybierać alkomaty jednorazowe z odpowiednimi certyfikatami, tylko takie produkty mogą być gwarancją tego, że otrzymamy rzeczywisty wynik.

Uważaj na alkomaty online

Sposobem, który pozornie nic nie kosztuje, są alkomaty online – wystarczy rejestracja, podanie danych takich jak płeć, waga, wiek, rodzaj wypitego alkoholu itp., a odpowiedni algorytm sam wyliczy zawartość promili w wydychanym powietrzu. Takie rozwiązanie nie może być dla nas jednak wiarygodną informacją — jak zostało to już wspomniane wcześniej, metabolizm alkoholu to bardzo indywidualna sprawa i żadne matematyczne obliczenia nie są w stanie oszacować czy już jesteśmy trzeźwi, czy też jeszcze nie.

Na koniec ważna informacja – nawet jeżeli przeprowadzone przez nas badania wykazały, że w wydychanym powietrzu nie mamy już alkoholu, należy realnie ocenić czy rzeczywiście jesteśmy zdolni do prowadzenia pojazdów mechanicznych, tzw. jazda na kacu to również bardzo niebezpieczne zjawisko, które według policji jest przyczyną ogromnej liczby wypadków na polskich drogach, dlatego zawsze bądźmy przede wszystkim rozsądni!

http://www.ridetolive.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ