Grzybica stóp uznana już jest za chorobę cywilizacyjną. Bardzo wiele osób dotyczy ten problem. Grzybica stóp to zakażenie skóry wywołane przez grzyby, głównie dermatofity. Jest chorobą zakaźną i może rozprzestrzeniać się przez kontakt z zakażoną osobą lub kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami takimi jak ręczniki, podłogi i buty. Często zdarza się tak, że jesteśmy zmuszeni nosić obuwie przegrzewające stopy, a tym samym nieświadomie tworzymy doskonałe warunki do rozwoju grzybicy stóp i paznokci. Grzyby zasiedlają najczęściej martwe, zrogowaciałe warstwy skóry i nie przedostają się poza granicę naskórka czy przydatków skóry.
Choroba objawia się charakterystycznymi, nieprzyjemnymi objawami, dość uciążliwymi do leczenia. Pierwszym symptomem mogącym świadczyć o tej chorobie jest pojawienie się zaczerwienień na skórze stóp. Dodatkowo może występować pieczenie oraz świąd. Z czasem pojawiają się małe pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, a skóra wokół nich jest obrzęknięta. Pęcherzyki mogą pękać, co skutkuje złuszczającym się naskórkiem.
Wyróżnia się kilka odmian grzybicy stóp, które mogą infekować stopy osobno lub też mogą współistnieć ze sobą:
– odmiana potnicowa, charakteryzuje się występowaniem licznych drobnych pęcherzyków na podeszwach stóp i czerwonym zabarwieniem skóry. Pęcherzyki zlewają się, pękają i następnie złuszczają.
– odmiana złuszczająca, objawia się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem się naskórka całej stopy.
– odmiana międzypalcowa, jak sama nazwa wskazuje dotyczy tylko przestrzeni międzypalcowych. Zazwyczaj jest to przestrzeń między 4 a 5 palcem. Skóra u nasady tych palców jest mocno zaczerwieniona lub pęknięta, a przy wycieraniu stóp dokucza ból. Najbardziej powszechny typ grzybicy.
Infekcjom grzybiczym sprzyjają pewne okoliczności. Najbardziej narażone są osoby, które:
– mają osłabiony układ odpornościowy
– cierpią na nadmierną potliwość stóp
– mają zaburzenia hormonalne
– noszą obuwie oraz skarpety z materiałów sztucznych, nieprzewiewnych
– mają problem z układem krążenia
– są po antybiotykoterapii, chemioterapii,
– chorujące na cukrzyce, otyłość.
[Głosów:0 Średnia:0/5]