Grzybica skóry stóp

0
1827
Grzybica skóry stóp

Grzybica stóp uznana już jest za chorobę cywilizacyjną. Bardzo wiele osób dotyczy ten problem. Grzybica stóp to zakażenie skóry wywołane przez grzyby, głównie dermatofity. Jest chorobą zakaźną i może rozprzestrzeniać się przez kontakt z zakażoną osobą lub kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami takimi jak ręczniki, podłogi i buty. Często zdarza się tak, że jesteśmy zmuszeni nosić obuwie przegrzewające stopy, a tym samym nieświadomie tworzymy doskonałe warunki do rozwoju grzybicy stóp i paznokci. Grzyby zasiedlają najczęściej martwe, zrogowaciałe warstwy skóry i nie przedostają się poza granicę naskórka czy przydatków skóry.
Choroba objawia się charakterystycznymi, nieprzyjemnymi objawami, dość uciążliwymi do leczenia. Pierwszym symptomem mogącym świadczyć o tej chorobie jest pojawienie się zaczerwienień na skórze stóp. Dodatkowo może występować pieczenie oraz świąd. Z czasem pojawiają się małe pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, a skóra wokół nich jest obrzęknięta. Pęcherzyki mogą pękać, co skutkuje złuszczającym się naskórkiem.
Wyróżnia się kilka odmian grzybicy stóp, które mogą infekować stopy osobno lub też mogą współistnieć ze sobą:
odmiana potnicowa, charakteryzuje się występowaniem licznych drobnych pęcherzyków na podeszwach stóp i czerwonym zabarwieniem skóry. Pęcherzyki zlewają się, pękają i następnie złuszczają.
odmiana złuszczająca, objawia się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem się naskórka całej stopy.
odmiana międzypalcowa, jak sama nazwa wskazuje dotyczy tylko przestrzeni międzypalcowych. Zazwyczaj jest to przestrzeń między 4 a 5 palcem. Skóra u nasady tych palców jest mocno zaczerwieniona lub pęknięta, a przy wycieraniu stóp dokucza ból. Najbardziej powszechny typ grzybicy.
Infekcjom grzybiczym sprzyjają pewne okoliczności. Najbardziej narażone są osoby, które:
– mają osłabiony układ odpornościowy
– cierpią na nadmierną potliwość stóp
– mają zaburzenia hormonalne
– noszą obuwie oraz skarpety z materiałów sztucznych, nieprzewiewnych
– mają problem z układem krążenia
– są po antybiotykoterapii, chemioterapii,
– chorujące na cukrzyce, otyłość.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ