Jaskra jest bardzo poważną i niebezpieczną chorobą oczu, na którą cierpi ogromna część społeczeństwa. Przyjmuje się, że dotyka ona nawet 70 milionów osób, a choruje się na nią dosłownie na całym świecie. Nieleczona stale się rozwija i utrudnia codzienne normalne funkcjonowanie, gdyż zaburza widzenie i nie pozwala na dostrzeganie wyraźnych kształtów czy intensywnych barw. Bardzo ważne jest wszystkie rozpoznanie jaskry i rozpoczęcie odpowiedniej kuracji, mającej na celu zlikwidować tą chorobę lub przynajmniej osłabić jej objawy. A jak one wyglądają? Jak można dowiedzieć się, że cierpi się właśnie na jaskrę?
Obserwacja własnego organizmu pozwala przeważnie na prędkie dostrzeżenie nawet tych pierwszych, ledwo zauważalnych objawów różnych schorzeń. W przypadku jaskry objawy te są bardzo charakterystyczne. Pacjenci zazwyczaj skarżą się na światłowstręt – nie są w stanie patrzeć bezpośrednio na słońce czy jasno żarzące się lampy, a w galeriach handlowych narzekają na bóle głowy, wynikające z ogromnej ilości mocnego i intensywnego światła dochodzącego do ich oczu. Badania na jaskrę uwzględniają również sprawdzenie zdrowia samych oczu. Jeżeli bardzo często one łzawią i to bez żadnej konkretnej przyczyny, może to być kolejny objaw jaskry. Następnym, tym najbardziej charakterystycznym dla tej choroby, będzie dostrzeganie tuż przez oczami wyraźnych kół przypominających tęczę bądź dziwnych, zamroczonych plamek, które stają się jeszcze bardziej wyraźne podczas patrzenia na jakiekolwiek źródło światła. Pacjenci cierpiący na jaskrę mogą mieć też kłopot z widzeniem w ciemności lub wieczorami. Im później się robi, tym gorzej działa ich wzrok.
Oczywiście jaskrę, jak każdą inną chorobę oczu, można spokojnie wyleczyć. Okulista w Warszawie w pierwszej kolejności powinien zbadać dokładnie narażonego na nią pacjenta, wykonać kilka podstawowych analiz i przeprowadzić rzetelny wywiad lekarski, w którym pacjent opowie o odczuwalnych na co dzień objawach. Rozpoznanie jaskry jest łatwe, jednakże jej leczenie sprawia już większą trudność.