Aby telefon mógł nam posłużyć przez jak najdłuższy czas, musimy skutecznie zabezpieczyć jego ekran przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet, jeżeli jest on pokryty szkłem Gorilla Glass, w dalszym ciągu może ulec zarysowaniu na skutek kontaktu z kluczami, monetami czy nawet ziarenkami piasku.
Jednym z produktów wykorzystywanych do ochrony wyświetlacza jest folia ochronna na ekran. Na ile takie akcesorium jest w praktyce potrzebne i skuteczne?
Budowa i funkcje folii
Folia ochronna na ekran ma postać przezroczystego, elastycznego, bardzo cienkiego materiału, który nakleja się na wyświetlacz smartfona. Wybierając ją, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę dopasowanie danego produktu do modelu naszego telefonu, a także na kształt wykrojenia. W przypadku tańszych modeli, folia może być niestarannie przycięta, nie pokrywać całej powierzchni telefonu lub zasłaniać głośnik lub poszczególne przyciski.
W skrajnych przypadkach, folia może zniekształcać kolor oraz nasycenie wyświetlacza, zmniejszać kąty widzenia i utrudniać korzystanie z ekranu dotykowego. W związku z tym, zawsze należy zaopatrywać się w folie ochronne od renomowanych producentów, aby uniknąć opisanych powyżej rozczarowań oraz nieprzyjemności.
Jak montuje się tego typu akcesorium na wyświetlaczu?
W pierwszej kolejności musimy bardzo dokładnie wyczyścić ekran smartfona – nawet niewielkie zanieczyszczenie może sprawić, że pod folią pojawią się bąbelki powietrza, które nie tylko będą wyglądały nieestetycznie, lecz również utrudnią sterowanie samym telefonem. Do tego celu najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry (w przypadku droższych modeli, często jest ona dołączana do zestawu). Kolejny etap to odklejenie warstwy zabezpieczającej od folii i przyłożenie jej do smartfona, dokładnie dopasowując linie jej brzegów do krawędzi wyświetlacza. Następnie przyklejamy ją i równomiernie dociskamy ściereczką do powierzchni wyświetlacza, usuwając znajdujące się na jej powierzchni pęcherzyki powietrza.
Do zalet folii ochronnych zalicza się między innymi fakt, że są one cienkie oraz niemalże niewidoczne po założeniu. Wysokiej jakości osłonki poliwęglanowe są odporne na drobne zarysowania, a co więcej, są w stanie zamaskować niewielkie rysy znajdujące się na wyświetlaczu. Do tego chronią skutecznie wyświetlacz.