Farmakologia i terapia odwykowa – skuteczne metody w leczeniu alkoholizmu

0
1174

Alkoholizm to bez wątpienia jedna z chorób cywilizacyjnych. Dotyka osoby na całym świecie, bez względu na stan majątkowy, poziom życia społecznego, wykształcenie czy płeć. Często rozwija się podstępnie przez lata, doprowadzając do tego, że człowiek traci nie tylko zdrowie, ale również rujnuje swoje relacje z najbliższymi czy życie zawodowe.

Współczesne metody leczenia alkoholizmu, które łączą różne oddziaływania psychoterapeutyczne, detoksykację organizmu oraz leczenie farmakologiczne, dają ogromną nadzieję na pokonanie alkoholizmu.

Leczenie uzależnień – terapie dla alkoholików

Jak leczy się uzależnienie? Długo i żmudnie. Leczenie uzależnień to praca tak naprawdę na wiele lat, w której najważniejsza jest motywacja osoby pijącej. Warto wzbudzić ją i utrzymać na wysokim poziomie, bo właśnie dzięki temu alkoholik może odpierać pokusy, które tak naprawdę będą czaiły się na niego każdego dnia.

Z reguły motywację i zaangażowanie do leczenia buduje się podczas psychoterapii. Alkoholicy mogą brać udział w różnych jej formach. Najbardziej popularne to leczenie odwykowe w grupie, w której ludzie znajdują siłę płynącą od innych uczestników, a także mogą usłyszeć dramatyczne ludzkie historie, które dodatkowo mają zobrazować im, jakie koszty ponosi osoba pijąca. Uzupełnieniem terapii w grupie jest oczywiście terapia indywidualna, na którą równolegle uczęszcza alkoholik. Poza tym często polecanym rozwiązaniem, szczególnie w późniejszym etapie, gdy alkoholik stanie już na nogi i przestanie aktywnie pić, jest terapia rodzinna.

Trwałe efekty leczenia alkoholizmu

To, co odpowiada za trwałość i skuteczność leczenia alkoholizmu, to wysoka motywacja osoby pijącej do zmiany i uleczenia swojego życia. Bardzo ważnym elementem terapii jest psychoedukacja, podczas której pacjent może dowiedzieć się, jakie dramatyczne skutki w jego życiu zdrowotnym i rodzinnym wywołuje alkohol. Musi poznać również swoje mechanizmy myślenia, zidentyfikować swój system iluzji i zaprzeczeń, który powoduje, że przez tak długie lata nie dostrzegał problemu, pomniejszał jego skalę.

Warto wiedzieć o tym, że alkoholicy to przecież nie tylko osoby, które są na życiowym dnie, ale często również ludzie odnoszący ogromne sukcesy zawodowe, którzy żyją w iluzji, zakłamaniu, ukrywając swój alkoholizm. Spojrzenie prawdzie w oczy o tym, jak wygląda ich życie, to często jeden z ogromnych kryzysów w terapii, ale też moment zwrotny, od którego zaczyna się zmiana.

Kompleksowe leczenie alkoholizmu

Jak kompleksowo leczyć alkoholizm? Wszystko musi rozpocząć się od detoksykacji, która inaczej nazywana jest odtruciem. Musi być ona prowadzona pod okiem lekarza, najlepiej w szpitalu. Dlaczego? Ponieważ może pojawić się delirium tremens lub inne poważne problemy zdrowotne, które związane są z obniżaniem się poziomu alkoholu we krwi alkoholika.

W najtrudniejszych przypadkach, kiedy inne formy leczenia nie przyniosły pożądanych efektów, są zaszywane tabletki dislfuram (esperal). Disulfiram jest aktywnym związkiem chemicznym, którego działanie zatrzymuje proces dehydrogenazy aldehydowej. Gdy pacjent spożyje alkohol mając wszytą tabletkę, pojawią się bardzo nieprzyjemne reakcje organizmu. Ma to działać awersyjnie, dzięki czemu pacjent nie będzie sięgał po alkohol.

Wszyta pod skórę tabletka esperal działa nieustannie, nie wpływając na samopoczucie trzeźwego alkoholika. Dopiero gdy do jego organizmu dostanie się nawet niewielka ilość alkoholu, esperal automatycznie rozpocznie blokowanie jego trawienia, powodując wiele nieprzyjemnych efektów zatrucia aldehydem octowym.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ