Czym jest irygator dentystyczny?

0
1895

Jak zadbać prawidłowo o higienę jamy ustnej? Odpowiedź na to pytanie nie należy do jednoznacznych. Podstawą podstaw jest szczotkowanie zębów, a i do tego możemy przysiąść na kilka sposobów. Jedni z nas wolą wydać więcej i kupić szczoteczkę soniczną, zapewniającą największy komfort mycia oraz możliwość oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, zaś inni zostają przy szczoteczkach manualnych lub rotacyjnych. W tym drugim wypadku pojawia się właśnie problem zasadniczy – jak oczyścić te nieszczęsne przestrzenie, w których za każdym razem gromadzi się niecna banda bakterii? Nie każdy z nas lubi korzystać z nici dentystycznej, nie wszystkim uśmiecha się też bieganie po sklepach w poszukiwaniu flossera. Rozwiązanie problemu stanowi urządzenie, jakim jest irygator dentystyczny. Za jego pomocą możemy bez trudu oczyścić przestrzenie międzyzębowe oraz pozostałe trudnodostępne miejsca w jamie ustnej, bez konieczności mocowania się z nicią. Co należy wiedzieć o tym niezwykle przydatnym wynalazku?

Irygator dentystyczny – charakterystyka i sposób działania

Irygator dentystyczny to urządzenie wyposażone w zbiornik na wodę oraz dyszę, która wystrzeliwuje ów płyn pod ciśnieniem, oczyszczając jamę ustną z reszty bakterii pozostałych w jej wnętrzu po zakończonym szczotkowaniu. Dzięki temu, zredukujemy ryzyko próchnicy oraz chorób dziąseł i przyzębia. Urządzenia te dzielimy na dwa rodzaje – stacjonarne i bezprzewodowe. Ich generalny sposób działania nie różni się jednak od siebie – napełniamy irygator wodą, wkładamy do ust, po czym włączamy. Nie warto uruchamiać urządzenia wcześniej, bo tylko się ochlapiemy.

Z pewnością wielu z nas myśli też o tym, czy tego typu irygatory dadzą sobie radę z płynem do płukania zamiast wody. W końcu tego typu ciecz powstała z myślą o oczyszczaniu jamy ustnej, prawda? Nie jest to jednak pomysł ani dobry, ani tani. Aby irygator mógł został napełniony należycie, musielibyśmy wlewać do niego spore ilości takiego płynu, co wiąże się ze sporymi kosztami, gdybyśmy mieli zamiar korzystać z niego w ten sposób dwa razy dziennie. Drugą kwestią jest też konsystencja takiego płynu – jest on gęstszy od wody, więc nietrudno by było o zapchanie nim dyszy i uszkodzenie irygatora. Taka irygacja osłabiłaby też samo działanie płynu, który utrzymywałby się w ustach kilka sekund, zamiast zalecanych trzydziestu. Korzystając z irygatora dentystycznego, powinniśmy zatem pozostać przy wodzie.

Eksploatacja irygatora

  • Poprawne ustawienie – irygator powinien stać na równej powierzchni, aby nie spaść do wanny lub umywalki.
  • Odpowiednie trzymanie – urządzenia tego nie powinniśmy łapać za zbiornik przy próbie podniesienia, ponieważ może się on odpiąć od podstawy, która spadnie na podłogę i uszkodzi się.
  • Zachowanie suchych rąk – jest to reguła obowiązująca w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych. Złapanie irygatora mokrymi rękoma może skończyć się porażeniem prądem.
  • Regularne czyszczenie – korzystając z preparatów do odkamieniania i zabijania bakterii, powinniśmy regularnie oczyszczać nasz irygator z kamienia i osadu.

Komu irygator przyda się najbardziej?

Jeżeli cierpimy na krwawiące dziąsła, nasze zęby są ciasno ułożone lub musimy nosić implanty albo wypełnienia takie jak mosty, irygator będzie tu bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie jest on tak inwazyjny, jak nić dentystyczna, zaś jego cena nie jest tak wygórowana, jak w przypadku szczoteczki sonicznej. Dużym atutem irygatorów dentystycznych są ich podłużne, smukłe dysze. Kształt ten pozwoli nam oczyścić nawet zęby znajdujące się na tyłach jamy ustnej, z czym nić dentystyczna ma spory problem. Co więcej, korzystanie z irygatora jest też bardzo zdrowe, ponieważ strumień wody pod ciśnieniem zapewnia nam swego rodzaju masaż, poprawiający ukrwienie dziąseł.

Irygator stacjonarny – idealny dla domatorów i rodzin

Jeśli nie należymy do osób, które często podróżują, dobrze jest zastanowić się nad zakupem dużego irygatora, zwanego stacjonarnym. Urządzenia te mają charakterystyczną budowę, o sporych rozmiarów zbiorniku, kablu, który musi być podłączony do gniazdka oraz wbudowanym uchwycie na dyszę oraz końcówki. Na ich obudowie znajdziemy też pokrętło do regulacji ciśnienia.

Ogromna zaletą takich irygatorów jest ich pojemność – możemy do nich wlać nawet 600 ml wody. Dzięki temu, nie musimy uzupełniać zbiornika podczas płukania, oczyszczając wszystkie zęby za jednym zamachem. A ponieważ dołączane są do nich końcówki w różnych kolorach, możemy przypisać każdy kolor do innego członka rodziny, który otrzyma własną dyszę. Z racji swoich rozmiarów, nie jest to jednak najlepszy wybór na wyjazdy.

Irygator bezprzewodowy – na każdy wyjazd

Irygatory te są zauważalnie mniejsze, zaś ich zbiorniki i dysze stanowią jedność. W zestawie z takimi urządzeniami znajdziemy też małe stacje dokujące, pozwalające na uzupełnienie mocy we wbudowanej baterii. Pojemność zbiornika w takim irygatorze wynosi na ogół około 130 ml, co sprawia, że musimy napełnić go dwa/trzy razy w celu oczyszczenia całej jamy ustnej. Pamiętajmy jednak, że sama dysza jest cięższa, niż w przypadku irygatora stacjonarnego – w końcu w tych modelach trzymamy też sam zbiornik. Irygatory te są idealnym wyborem, jeśli często podróżujemy. Możemy schować je do każdej torby, zaś po naładowaniu baterii i napełnieniu zbiornika, możemy korzystać z nich zawsze i wszędzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ