Co wpływa na cenę fotowoltaiki?

0
2012
Co wpływa na cenę fotowoltaiki

Fotowoltaika jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na pozyskiwanie energii odnawialnej. Pozwala stworzyć małą przydomową elektrownię, która produkuje energię elektryczną w bezpieczny dla środowiska sposób. W zupełności wystarcza ona na pokrycie własnych potrzeb gospodarstwa domowego. Jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej? Co wpływa na jej wysokość. Tego wszystkiego dowiecie się z dalszej części tego tekstu.

Najdroższe elementy instalacji fotowoltaicznej

Koszt założenie instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Fotowoltaika do prawidłowego działania potrzebuje przede wszystkim odpowiednich komponentów, takich jak: panele słoneczne, inwerter, konstrukcję nośną oraz okablowanie. Z największym wydatkiem trzeba się liczyć przy zakupie paneli, na których oparta jest cała fotowoltaika oraz inwertera. Ten pierwszy element może stanowić nawet 45% całkowitego kosztu instalacji. Zamieniający prąd stały w prąd przemienny inwerter, to około 20% wszystkich poniesionych wydatków. Kolejne 15% trzeba przeznaczyć na konstrukcję wraz z okablowaniem.

Cena powyższych elementów nie jest oczywiście sztywna i zależy przede wszystkim od ich jakości oraz od rozmiaru i mocy instalacji. Należy pamiętać o tym, że wyższa jakość komponentów znacząco podnosi wydajność całego systemu. Np. droższe ogniwa monokrystaliczne są bardziej efektywne i trwalsze od tych polikrystalicznych. Poszczególne ceny różnią się od siebie  w zależności od producenta. Przy zakupie instalacji fotowoltaicznej powinno się kierować w pierwszej kolejności parametrami poszczególnych elementów, a nie samą ceną.

Jak miejsce montażu wpływa na cenę fotowoltaiki?

Kolejnym ważnym elementem mającym wpływ na cenę fotowoltaiki jest lokalizacja instalacji. Najpopularniejszym miejscem montażu ogniw jest dach. System montażowy dobierany jest w zależności od tego czy jest skośny czy płaski. Rodzaj montażu uzależniony jest również od rodzaju pokrycia dachowego. W niektórych przypadkach np. gdy kąt nachylenia dachu lub jego powierzchnia jest niekorzystna, wówczas trzeba rozważyć inne, bardziej sprzyjające miejsce. Coraz więcej zwolenników mają systemy gruntowe, które przy odpowiednich warunkach można idealnie ustawić względem słońca. Instalacja ta wymaga jednak dużo bardziej zaawansowanego systemu montażowego, co ma znaczący wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej.

Cena montażu stanowi około 20% całkowitego kosztu fotowoltaiki. Może się ona różnić w zależności od firmy, której zostanie zlecona ta usługa. Wybranie takiej, która posiada bogate doświadczenie, wiele udanych realizacji, zatrudniającej posiadających odpowiednie uprawnienia instalatorów i posiadającej ubezpieczenie OC, będzie wiązało się z poniesieniem większych kosztów, jednak da pewność, że zamontowana instalacja będzie służyła bezawaryjnie przez wiele lat.

Fotowoltaika a podatek VAT

Od 23 listopada 2019 roku obowiązują nowe przepisy o jednolitej 8% stawce podatku VAT na panele fotowoltaiczne, które są związane z budynkami mieszkalnymi. Dzięki temu obniżona stawka VAT stosowana jest zarówno do instalacji zlokalizowanych na dachu, jak i tych zamontowanych na gruncie lub niezależnym budynku gospodarczym. Warunkiem jest jednak to, że budynek nie może mieć większej powierzchni niż 300m2. Jest to dobra informacja dla wszystkich osób, które nie mają możliwości montażu fotowoltaiki na dachu budynku mieszkalnego, ponieważ koszty systemu gruntowego będą dzięki temu niższe.

Jak zmniejszyć koszty instalacji fotowoltaicznej?

Zawsze warto inwestować w jakość – wybierając materiały z najwyższej półki można zyskać niezawodność oraz oszczędności podczas długoletniego użytkowania. Zaoszczędzić można również na etapie montażu fotowoltaiki. W tym celu należy skorzystać z rządowego programu „Mój prąd”, który jest przeznaczony dla wszystkich osób, które posiadają instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Możliwa do uzyskania dotacja obejmuje do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji, nie więcej jednak niż 5000 zł.

Jeżeli ktoś jest rolnikiem indywidualnym, to może z kolei skorzystać z programu „Agroenergia”, który obejmuje swoim wsparciem inwestycje w systemy fotowoltaiczne od 50 kWp do 1MWp. Wysokość przyznanego wsparcia może w tym przypadku wynieść nawet 80 tysięcy zł. Dodatkowo rolnicy oraz hodowcy mogą skorzystać z ulgi inwestycyjnej i odliczyć 25% wartości instalacji od podatku rolnego. Ważne jest jednak to, że ulgi tej nie mogą oni łączyć z innymi dotacjami czy pożyczkami, które pochodzą ze środków publicznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ