Co to jest epitet

0
1454
Co to jest epitet

Czasem spotykany się z określeniami, których znaczenie nie jest dla nas do końca jasne, czasem zaskakuje, zadziwia. Można je jednak wszystkie nazwać jednym słowem – słowem epitet. Co to jest epitet więc? Z definicji jest to wyraz opisujący, określający daną rzecz, zjawisko, uczucie. Odpowiadając na pytanie „Co to jest epitet” możemy podać przykłady jego użycia. W wyrażeniu „piękny słoń” epitetem jest słowo „piękny”. Kolejny przykład: „smutny i zmęczony wędrowiec”. W tym wyrażeniu zawarte są dwa epitety, dotyczące jednej rzeczy. Taka forma jest również jak najbardziej poprawna, mile widziana.
Epitety wykorzystywane są do tego, aby dokładniej określić opisywaną rzecz, przedmiot, zjawisko czy jeszcze coś innego. W każdym razie, wracając do głównego wątku epitety nadają opisowi barwę, polot i jakość. Im więcej opisów, tym bardziej dokładnie czytelnik jest w stanie sobie wyobrazić, co autor miał na myśli. Jako przykład weźmy wyrażenie „żółta poduszka”. Jeden tylko epitet, w połączeniu z nazwą przedmiotu a już daje nam duże możliwości zobaczenia oczami własnej wyobraźni opisywanego przedmiotu. Idźmy dalej, zwiększamy ilość epitetów. „Żółta, duża, puchowa poduszka, przeszywana” – dołożyliśmy tylko trzy słowa a już wiemy praktycznie wszystko o opisywanym przedmiocie. Czytając, widzimy dużą, pełną puchu poduszkę, ozdobioną fantazyjnymi wzorami nicj.
Mam nadzieję, że tekst ten oddaje sedno sprawy i pokazuje, jak ważne w opisach są epitety. Na pytanie „co to jest epitet” odpowiadamy: narzędzie do tworzenia barwnych i trafnych opisów.

http://www.alebutik.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKonwentery mp3
Następny artykułTradycja/ przesądy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ