Choroba Leśniowskiego Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

0
2077

Choroba Leśniowskiego – Crohna jest przewlekłym nieswoistym stanem zapalnym przewodu pokarmowego na całej jego długości. Najczęściej występuje u osób między 20. a 40. rokiem życia. Cechy charakterystyczne choroby Leśniowskiego – Crohna to zmiany w błonie śluzowej jelit, które powodują trudności w przechodzeniu treści pokarmowej. Konieczne jest odpowiednie leczenie, ponieważ choroba prowadzi do niedrożności jelit.

Przyczyny choroby Leśniowskiego – Crohna

Etiologia choroby Leśniowskiego – Crohna nie została jeszcze w pełni poznana. Wiadomo, że na jej rozwój wpływają trzy grupy czynników – genetyczne, autoimmunologiczne i środowiskowe. Choroba może być odziedziczona po dziadkach lub rodzicach. W przypadku, gdy choruje lub chorowało jedno z rodziców, prawdopodobieństwo zachorowania wynosi aż 40%. W chorobie Leśniowskiego – Crohna dochodzi do nadmiernej aktywacji komórek układu immunologicznego i intensywnego wydzielania cytokin. Organizm uznaje własne komórki za obce i niszczy tkanki.

Na rozwój choroby wpływa styl życia. Szczególnie groźne są złe nawyki żywieniowe, stosowanie antybiotyków oraz przewlekły stres. Przyczyny środowiskowe powodują wyjałowienie flory jelitowej jelit i zwiększenie przepuszczalności jelit, co ułatwia kolonizację patogenami.

Jakie są objawy choroby Leśniowskiego – Crohna?

Objawy choroby Leśniowskiego – Crohna nie są charakterystyczne, dlatego często jest ona mylona z zespołem jelita drażliwego lub wrzodziejącym zapaleniem jelita. Niepokój powinny wzbudzić zwłaszcza takie dolegliwości jak:

Nieleczona choroba powoduje groźne powikłania, w tym m.in. zapalenie trzewnej, krwawienia z przewodu pokarmowego lub niedrożność jelit.

Leczenie choroby Leśniowskiego – Crohna?

W leczeniu choroby Leśniowskiego – Crohna stosowane są sterydy, czopki i wlewki doodbytnicze. Bardzo ważne jest stosowanie preparatów wyrównujących mikroflorę bakteryjną jelit. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie www.lactoral.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ