Catering dietetyczny – czy to rozwiązanie dla wszystkich?

0
308
Catering dietetyczny

Zaspokojenie głodu jest jednym z najważniejszych instynktów, niezbędnym do życia. Wszystkie komórki i tkanki naszego ciała powstają z pożywienia, które jemy. Pożywienie jest źródłem energii niezbędnej do funkcjonowania organizmu. Dlatego nasze zdrowie zależy od tego, co jemy, ile, kiedy i jak.

Prawidłowe odżywianie – co warto wiedzieć?

Prawidłowe odżywianie oznacza, że organizm regularnie, w wymaganej ilości i optymalnych proporcjach, otrzymuje wiele składników odżywczych – białka, węglowodany, tłuszcze, wodę, minerały i witaminy. Brak lub nadmiar niektórych składników odżywczych powoduje najpierw przejściowe niedogodności, a następnie ryzyko rozwoju różnych chorób.

Zdrowe odżywianie umożliwia stabilizację wagi bez gwałtownych ograniczeń, pomaga pozbyć się chorób i zapobiega ich rozwojowi, pomaga przywrócić energię fizyczną. Zdrowe odżywianie jest ważną częścią zdrowego stylu życia. Aby dobrze się odżywiać, potrzebujesz nie tylko chęci, ale także wiedzy. Tu naprzeciw wychodzi nam catering dietetyczny. To usługa polegająca na dostarczaniu żywności w formie pudełek, które zawierają pięć posiłków. Każdy z nich zawiera produkty dostarczające organizmowi energii i substancji niezbędnych do utrzymania zdrowia.

Stosunek białek, tłuszczów i węglowodanów na dzień jest w przybliżeniu równy i wynosi 1:1:4. To też zróżnicowana dieta, która dostarcza nam niezbędny zestaw witamin, pierwiastków śladowych i minerałów. W składzie posiłków znajdziemy warzywa, owoce, mięso, ryby, orzechy, produkty mleczne, rośliny strączkowe, chleb, makaron z pszenicy durum, jagody i zielenie. Posiłki nie zawierają nadmiernej ilości cukru. Zbyt dużo cukru w diecie to kolejna przyczyna nadwagi.

Czym charakteryzuje się catering dietetyczny?

Catering dietetyczny to łatwy sposób na zdrowe i regularne odżywianie. Tak zwana dieta pudełkowa składa się z 5 posiłków, które codziennie dostarczane są pod wskazany adres.

Temat zdrowego odżywiania już dawno przestał być przedmiotem zainteresowania tylko sportowców i osób chorych, ale staje się coraz bardziej popularny wśród wszystkich.

Niektórzy korzystający z cateringu dietetycznego chcą schudnąć, inni chcą po prostu utrzymać wagę i jeść zdrowiej. Niezdrowy tryb życia i złe nawyki żywieniowe niosą ze sobą duże ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca, jelit, żołądka i wiele innych.

Zdrowy tryb życia często idzie w parze z aktywnością fizyczną, zdrowym snem i odpowiednią ilością zdrowych posiłków. Wiele osób też chce coś zmienić w swoim życiu, ale często nie udaje im się to z powodu braku czasu.

Catering dietetyczny to oszczędność cennego czasu, szczególnie dla osób aktywnych i zabieganych. Kupując produkty, musimy najpierw zaplanować nasze posiłki na następny dzień lub tydzień. Potem idziemy na zakupy i często nie wszystkie potrzebne nam składniki można kupić w sklepie. Następnie jedzenie musi zostać ugotowane, co często może zająć kilka godzin. Catering dietetyczny pozwala zminimalizować te czynności do minimum.

Kolejną zaletą diety pudełkowej jest codzienna dostawa posiłków. Dzięki temu zawsze masz gwarancję, że posiłki cechują się najwyższą jakością i świeżością. Dodatkowo posiłki można przechowywać w lodówce (5-7 stopni) do 48 godzin. W ofercie firm znajdują się obecnie diety dla sportowców, wegetarian, wegan, seniorów, diabetyków oraz osób z nietolerancją laktozy.

Czy warto korzystać z cateringu?

Rozważając koszt diety pudełkowej, powinniśmy najpierw zastanowić się, ile sami wydajemy na jedzenie, czy jest ono naprawdę zdrowe i odpowiednie dla nas oraz ile czasu oszczędzamy (np. 3 godziny dziennie na planowanie, zakupy, gotowanie i mycie naczyń). Przykładowo koszt diety 1500kcal (2 śniadania, 1 obiad, 1 przekąska i 1 kolacja) to kilkadziesiąt złotych. Dla porównania obliczmy koszt 4-5 posiłków dziennie i wymaganego do przygotowania czasu. To najczęściej ok. 2-3 godzin. Jeśli teraz zastanowimy się, o ile bardziej sensownie moglibyśmy wykorzystać ten czas, to od razu zyskamy zupełnie inne spojrzenie na koszty cateringu. Nie wspominając już, o kosztach wody, gazu i prądu.

Jak wybrać catering?

Dobra firma cateringowa szybko odpowiada na twoje telefony i e-maile, jest dostępna dla ciebie i twoich potrzeb. Jeśli na początku pojawiają się problemy z komunikacją, będzie to również utrudniać późniejszą współpracę. Oprócz umiejętności komunikacyjnych dostawca usług cateringowych powinien być również zorganizowany. Dostarczanie posiłków na czas wymaga regularności i dyscypliny. Wiele firm cateringowych specjalizuje się w poszczególnych dietach. Upewnij się, że wybrana przez ciebie firma jest w stanie dostarczyć satysfakcjonujące cię, smaczne posiłki i dostosowane do twoich potrzeb.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ