Ból gardła – przyczyny

0
1238

Ból gardła dotyka nas w każdym właściwie wieku. I trudno tak naprawdę ustrzec się przed jego ponownym pojawieniem. Na szczęście jest to najczęściej symptom niegroźnej choroby, lub dyskomfortu.

Ból gardła – przyczyny

Przyczyn bólu gardła jest bardzo wiele. Na szczęście nie są one trudne do zidentyfikowania. Dzięki temu łatwiej jest nam uchronić się przed jego nawrotem i łatwiej jest walczyć z uczuciem, które mu towarzyszy.

Bakteryjne zapalenie. To właśnie ono należy to najgroźniejszych przyczyn bólu gardła. Bakterie, które osiadają się na górnych drogach oddechowych bardzo często wywołują zapalenie migdałów czy całego gardła. Tę przyczynę zawsze można rozpoznać po ropnych nalotach, które zwalcza się przy pomocy antybiotyków.

Wirusy. Również one krążą wciąż we wdychanym przez nas powietrzu. Na wiele z nich reagujemy odpowiednią ilością przeciwciał, przez co nie mogą się rozwijać. Ale są też takie, które wywołują stan zapalny. I wówczas trzeba poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Alergie. Chociaż najczęściej kojarzymy je z katarem i swędzącymi oczyma, alergie również mogą wywoływać ból gardła. Jeśli więc nie czujemy się chorzy, a ból ciągle powraca, warto włączyć leki przeciwalergiczne oraz wapno.

Nieodpowiednie powietrze. Odpowiednio nagrzane i nawilżone powietrze zapewniają naszemu układowi oddechowemu codzienny komfort. I o ile dolne drogi przepompowują powietrze już ogrzane i nawilżone przez organizm, o tyle górne muszą czerpać z tego, co w powietrzu. A tam bardzo często mamy powietrze zimne i suche. I to również może powodować ból gardła.

Dym tytoniowy. Także i on może stać się przyczyną bólu, a to wszystko poprzez nadmierne wysuszenie i podrażnienie błon śluzowych. I dotyczy to nie tylko czynnych palaczy, ale także osób, które biernie dym nikotynowy wciągają. W takim przypadku płukanki czy ziołowe tabletki mogą być bardzo pomocne.

Poważne choroby. Niekiedy ból gardła może być spowodowany poważnymi stanami chorobowymi organizmu. Do najważniejszych zaliczamy refluks żołądkowo-przełykowy, czy rak krtani bądź gardła.

http://www.fabrykafigury.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKosmetologia
Następny artykułLeczenie pokrzywki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ