Bajpasy serca, operacyjne leczenie choroby niedokrwiennej serca

0
2001

Wśród chorób cywilizacyjnych zbierających śmiertelne żniwo na pierwsze miejsce miejsce wysuwa się miażdżyca naczyń. Mianem tym określamy schorzenie polegające na zwężeniu światła naczyń krwionośnych oraz zmianę ich struktury. W konsekwencji zmiany takie prowadzą do upośledzenia narządu ukrwionego przez objęte procesem chorobowym naczynia.
Szczególnie niebezpieczną sytuacją jest miażdżyca dotycząca naczyń wieńcowych, czyli tętnic dostarczających utlenowaną krew do mięśnia sercowego. Skutkiem takiego stanu jest rozwój choroby niedokrwiennej serca, której najbardziej niebezpieczną konsekwencją jest zawał serca.
Na szczęście współczesna medycyna zna metody poradzenia sobie zarówno z miażdżycą, jak i jej konsekwencjami. Ponieważ jednak wspomniane wyżej konsekwencje są bardzo niebezpieczne i zakończyć się mogą śmiercią, należy im zapobiegać zanim dojdzie do konieczności leczenia.
Nie trzeba przy tym chyba nikomu tłumaczyć, jak powinno wyglądać życie i dieta osoby zapobiegającej wystąpieniu miażdżycy. Kiedy jednak jest już za późno na stosowanie profilaktyki musimy się oddać w ręce lekarzy specjalistów. Całe szczęście jeśli z naszym stanem poradzi sobie kardiolog stosując odpowiednią farmakoterapię, czasem jednak musimy się oddać w ręce kardiochirurga, który wykona tzw. bajpasy serca (prawidłowa pisownia by-pass).
Bajpasy serca to nic innego jak ominięcie niedrożnego, zniszczonego naczynia poprzez wykonanie czegoś w rodzaju pomostu, dzięki któremu krew ze zdrowego naczynia popłynie do dalszej części naczyń miejscowo zatkanych. Profesjonalna nazwa takiego rozwiązania to pomostowanie aortalno-wieńcowe, w skrócie CABG.
Celem takich działań jest oczywiście przywrócenie właściwego ukrwienia serca, co pozwoli na zniesienie skutków choroby niedokrwiennej serca oraz zapobieżenie wystąpieniu zawału mięśnia sercowego w przyszłości.
Pamiętajmy jednak, że bajpasy serca to ostateczność. Operacja choć stosunkowo często wykonywana jest dość skomplikowana i nie powinniśmy dopuszczać do rozwinięcia się tak zaawansowanej miażdżycy, aby była konieczna.

https://www.serce.info.pl/

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ