Artystyczny Wrocław: Panorama Racławicka

0
1245

Dla miłośników kultury i sztuki, jest Wrocław miastem wyjątkowym. To tu czekają wspaniałe muzea i galerie, a w nich – wyjątkowe obrazy i rzeźby. Na kulturalnej mapie tego miasta nie brak ważnych punktów, jeden z nich zasługuje jednak na szczególne wyróżnienie. Cóż to za atrakcja? To Panorama Racławicka – jeden z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Wrocławiu. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Panorama Racławicka jest miejscem wyjątkowym – nie tylko dla miłośników sztuki. To miejsce, w którym można ujrzeć jeden z najciekawszych obrazów, stworzonych przez polskich artystów w XIX wieku. Malowidło o wymiarach 15 x 114 m przenosi widza na pole bitwy pod Racławicami – zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794. To w jej trakcie Polacy, pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki, pokonali wojska rosyjskie, dowodzone przez generała Tormasowa. To właśnie ta bitwa, tak ważna dla żyjących pod zaborami Polaków, stała się głównym tematem dzieła Styki i Kossaka. Obraz, przy którym pracowało wielu znanych artystów, dzięki czemu obraz ten urzeka i historycznym realizmem, i pięknym krajobrazem.

Obraz Kossaka i Styki to najważniejsza atrakcja, z jaką można się tu spotkać, warto jednak poświęcić nieco uwagi i innym ciekawostkom. W Małej Rotundzie czeka na gości ciekawa wystawa, poświęcona bitwie pod Racławicami i jej historycznym aspektom. W Holi Głównym znalazło się z kolei miejsce na informacje związane z twórcami obrazu i ich losami.

http://czarodziejskieliny.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ