10 wskazówek jak zachować stoicki sposób

0
1045
spokój

Ten rok zdecydowanie możemy uznać za jeden z bardziej chaotycznych w porównaniu do ostatnich kilku lat. Spokój w czasach kryzysu gospodarczego, a także zamętu związanego z epidemią COVID-19 wydaje się być niemożliwy. Bez obaw, my przygotowaliśmy wskazówki, które pomogą wam opanować wszechobecny niepokój. Zostały one opracowane przez Ryan’a Holiday, autora książki „Stillness Is the Key”. Jesteście ciekaw jakie to wskazówki? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/stoicki-spokoj-czyli-przepis-na-sukces-10-wskazowek/ 

Stoicki spokój – 10 przydatnych wskazówek

Holiday przedstawia nam wskazówki sprzed setek, a nawet tysięcy lat. Pomogą one zachować nie tylko stabilność, zdyscyplinowanie, skupienie, spokój, ale również dostęp do pełnych możliwości w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu. Oto one:

1. Ogranicz lub całkowicie przestań oglądać wiadomości

Holiday zapewnia, że najważniejsze rzeczy są możliwe do odfiltrowania, jeśli chcesz mieć więcej spokoju w swoim życiu. Newsy czyli wiadomości, które dostarczają nam media 24/7 z pewnością nie są, aż tak bardzo istotne. Oczywiście bycie dobrze poinformowanym jest szczególnie w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Jednak ciągłe oglądanie wiadomości nie jest tu dobrym rozwiązaniem. Lepiej ten czas poświęcić na efektywną pracę. 

2.  Książki są przyjacielem człowieka 

Katolicka dziennikarka Dorothy Day i działaczka społeczna, napisała w 1942 roku w swoim dzienniku: „Odłóż swoją codzienną gazetę… i spędź czas na czytaniu”. 

Holiday radzi: ,,Przeczytaj pracę pisarzy, którzy poświęcali więcej czasu na myślenie o tym, co piszą, niż czynią to ich czytelnicy. Przeczytaj co jest ponadczasowe, a nie aktualne. Jeśli jesteś zestresowany, przestań cokolwiek robić i usiądź z książką. Uspokoisz się’’.

Książki są tak naprawdę sposobem na uzyskanie spokoju na zawołanie.

3. Zapisuj swoje myśli 

Holiday każdego dnia rano prowadzi swój dziennik, spisuje swoje myśli, wrażenia, doświadczenia. Dzięki zostawia na papierze swój bagaż emocjonalny. Nie musi go nieść przez resztę dnia.

Holiday radzi: ,,Nie zapominaj, że nie ma dobrego lub złego sposobu prowadzenia dziennika. Chodzi o to, żeby zrobić’’.

4. Idź na spacer lub pobiegnij

To idealny sposób nie tylko na zachowanie kondycji. Spacer lub bieganie pomaga oczyścić umysł, oderwać się od niepokoju, sprawi, że docenisz piękno otaczającego nas świata.

5. Ciesz się z małych rzeczy

Jeśli potrafisz być wdzięczny za zwykłe, codzienne przyjemności, to z pewnością będziesz szczęśliwszy niż inni. Wszystko co musisz zrobić to szukać małych chwil i potrafić się nimi cieszyć. 

6. Buduj nawyki

Bez nawyków oraz rutyny w nasze życie wkrada się  chaos i zamieszanie. Ryan Holiday zauważa, że kiedy posiadamy nawyki, to nie musisz szarpać się szukając odpowiedzi na to co mamy zrobić i w co się ubrać czy co zjeść.

Holiday zwraca uwagę, że:,, Potrzebujemy tego porządku i przejrzystości, zwłaszcza teraz’’.

7. Szukaj samotności

Autor wspomina badania dotyczące zwyczajach menedżerów wyższego szczebla. Okazuje się, że pływali, żeglowali, jeździli rowerem na długie dystanse, słuchali muzyki klasycznej, nurkowali, jeździli na motocyklach i wędkowali. Wszystkie te czynności tyczą się jednego: braku rozgardiaszu.

8. Zmniejszaj proporcje

Wszystko, co nam się przydarza, już się kiedyś wydarzyło. Nasz niepokój i strach możemy wytłumaczyć, kiedy zdamy sobie sprawę, że to tylko historia, która się przed nami rozgrywa. Wszystko już kiedyś było.

9. Znajdź czas na hobby

„Jeśli działanie męczy twoje ciało, ale uspokaja serce” – 

powiedział Xunzi – „zrób to”.

Hobby jest bardzo ważne w życiu człowieka

10. Zrób coś dla większego dobra

Mówiąc najprościej, niesamolubne działanie. Pamiętajmy o tym, że należy robić w życiu również rzeczy, które wykraczają poza nasz jednostkowy interes.

Holiday stwierdza: ,,Jeśli chcemy być dobrzy i dobrze się czuć, musimy czynić dobrze’’.

Zobacz też: http://vbeta.pl/zmiana-danych-w-ceidg-mini-przewodnik/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ