Dieta kopenhaska – co to jest?

0
1705

Z jakiego powodu ta rygorystyczna dieta ma tyle zwolenników?

Wielu z nas już kiedyś słyszało o tak zwanej diecie kopenhaskiej. Znana jest ze swojej rygorystyczności i bywa kojarzona z głodówką, a nie zdrową i zbilansowaną dietą. Jednakże mimo surowych zasad, dieta ta zyskuje coraz więcej zwolenników, chociaż nie brakuje także przeciwników.

Na czym polega dieta kopenhaska?

Jedna z najsłynniejszych metod ochudzania, zwana inaczej dietą trzynastodniową. Powstała prawdopodobnie w Danii, stąd nazwa „kopenhaska”. Często wzbudza dyskusje na temat tego, ile ludzie są w stanie poświęcić dla osiągnięcia wymarzonej sylwetki Po ukończeniu diety kopenhaskiej sukcesem możesz spodziewać się spadku nawet siedmiu kilogramów.
Posiłki ułożone w diecie kopenhaskiej są ubogie w węglowodany i zdecydowanie nie dostarczają zbyt dużej ilości energii. Nagła zmiana na taki właśnie jadłospis może z początku wywołać senność i lekkie osłabienie organizmu. Na jeden dzień jest przewidziana łączna kaloryczność produktów nie większa niż 600 kilokalorii. Jest to absolutne minimum, jakiego potrzebuje ludzki organizm do przeprowadzania podstawowych funkcji życiowych, więc w żadnym wypadku nie wolno pomijać nawet jednego posiłku.

Dieta kopenhaska – dla kogo?

Dieta kopenhaska słynie ze swojej restrykcyjności i ilości ograniczeń, jakie nas czekają. Z tych przyczyn nie powinny jej stosować ciężarne kobiety i młodzież. W przypadku częstego uprawiania sportu lub regularnego wykonywania prac fizycznych odradzane jest przechodzenie na dietę kopenhaską. Oprócz wymienionych przypadków dietę kopenhaską szerokim łukiem powinny omijać cierpiące na schorzenia metaboliczne. Jeśli zaczynałeś już dietę kopenhaską w ciągu ostatnich trzech miesięcy, to najpierw pozwól swojemu organizmowi odetchnąć i uzupełnij ewentualne braki w witaminach i minerałach.

Nie zachwyci Cię dieta kopenhaska, jeśli cenisz sobie różnorodność spożywanych produktów. Możliwe, że po ukończeniu diety stracisz zupełnie ochotę na marchewki czy kawę przez pewien czas, ponieważ dieta kopenhaska przewiduje te składniki niemal każdego dnia. Dozwolone jest urozmaicanie posiłków przeróżnymi przyprawami oprócz soli kuchennej i cukru we wszystkich postaciach. Codzienną kawę umilisz sobie, dodając każdego dnia inną przyprawę korzenną, na przykład imbir, gałkę muszkatołową, kminek czy anyż.

dieta kopenhaskaO czym musisz pamiętać, stosując dietę kopenhaską

  • Po pierwsze i najważniejsze, przemyśl wszystkie za i przeciw przejścia na dietę kopenhaską. Przedyskutuj swoją decyzję ze specjalistą. Miej na uwadze własne zdrowie.
  • Upewnij się, że masz wszystkie składniki potrzebne do przygotowania potraw i dokładnie przeanalizuj plan żywienia diety kopenhaskiej.
  • Stosuj się do jadłospisu, który został starannie dopracowany. Mniejsza ilość pożywienia dostarzona organizmowi może być szkodliwa, a większa spowolni tempo odchudzania.
  • Uważnie pilnuj czasu, w którym spożywasz posiłki. Postaraj się robić to o tych samych porach każdego dnia. Plan żywienia diety kopenhaskiej przewiduje pierwsze danie około ósmej, drugie w południe, a ostatnie do 19.
  • Unikaj nadmiernej aktywności fizycznej. Treningi wznów dopiero po zakończeniu diety kopenhaskiej. Pamiętaj, aby się nie przemęczać, gdyż stwarza to niebezpieczeństwo zasłabnięcia.
  • Szkodliwe może być przegrzanie organizmu, dlatego musisz uważać na wszystkie czynniki podnoszące temperaturę ciała.
  • Pamiętaj, by dostarczać organizmowi duże ilości wody – przynajmniej dwa litry dziennie wystarczą.
  • Nawet jeżeli uważasz, że jeden dzień mniej lub więcej niż przepisowe trzynaście nie zaszkodzi, nie powinieneś zmieniać czasu trwania diety.
  • Kiedy zakończysz dietę, zwracaj większą uwagę na to, w jakiej ilości i co spożywasz. Niezdrowe jedzenie lub jego duże ilości mogą zaprzepaścić cały wysiłek włożony w odchudzanie i wywołać efekt jojo.

Co przemawia za, a co przeciw diecie trzynastodniowej?

Jedną z najważniejszych zalet diety kopenhaskiej jest szybka i sprawna utrata zbędnych kilogramów. Wielu zachęca fakt, że dieta trwa zaledwie trzynaście dni. Jeżeli będziesz przestrzegać diety kopenhaskiej w stu procentach unikniesz powrotu utraconych kilogramów. Dla niektórych wizja sumiennego podążania za bardzo surową dietą przez niecałe dwa tygodnie wydaje się bardziej przystępna niż długotrwała, lecz elastyczna i zbilansowana dieta. Dieta kopenhaska może stanowić pierwszy krok ku zdrowszemu trybowi życia i rozsądniejszemu doborowi pożywienia. Nie wszyscy jednak zachwalają dietę kopenhaską. Przykładowo, bardzo niska kaloryczność posiłków może osłabić organizm i narazić nas na niedobory niezbędnych mikroskładników. Częstym argumentem używanym przeciw diecie kopenhaskiej jest właśnie drastycznie zaniżona wartość energetyczna pożywienia przeznaczonego do spożycia przez jeden dzień. Wiele osób skarży się na wypadanie włosów, zawroty głowy i inne nieprzyjemne skutki uboczne korzystania z diety kopenhaskiej. Pamiętajmy, że każdy organizm reaguje inaczej i diety tak restrykcyjne jak kopenhaska nie są stworzone dla wszystkich. Pochopnie podjęta decyzja o przejściu na dietę kopenhaską może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ