Wrocławskie ZOO i Afrykarium

0
2563

Wrocław to bardzo piękne miasto, które słynie z wielu cyklicznych imprez kulturalnych, zabytków i innych atrakcji. Od lat sławę nie tylko w kraju, ale także za granicą przynosi mu także ogród zoologiczny. Dlaczego warto go odwiedzić?

Krótka historia wrocławskiego ogrodu zoologicznego

Położony przy ulicy Wróblewskiego 1-5 wrocławski ogród zoologiczny jest jedną z najstarszych tego typu placówek w naszym kraju. Został założony w roku 1865. Jego powierzchnia wynosi 33 hektary. Tereny (w sąsiedztwie nie istniejącego jeszcze wówczas Parku Szczytnickiego) pod planowany ogród zostały przekazane przez miasto, na tym jednak pomoc władz miasta się skończyła. Aby zebrać niezbędne fundusze sprzedawano akcje. Budowa ogrodu trwała 2 lata. Po oddaniu go dla zwiedzających można w nim było podziwiać między innymi: lamy, strusie, wielbłądy, niedźwiedzie, sarny. W sumie w zoo znajdowało się 189 zwierząt, część z nich została podarowana przez mieszkańców miasta. Szybka rozbudowa ogrodu zoologicznego nastąpiła rozpoczęła się w roku 1882. Liczba zwierząt szybko powiększała się, aż w końcu osiągnęła 1600 sztuk. Z tego okresu pochodzą mające już status obiektów zabytkowych murowane pawilony dla słoni, nosorożców i hipopotamów oraz ptaszarnia. Budowle te nadal pełnią swoją rolę. Walki w obronie twierdzy Breslau w 1945 roku doprowadziły do śmierci większości zwierząt, ruinie uległy także budynki. Ogród zoologiczny został ponownie otwarty w roku 1948.

Zoo dzisiaj

Od 2006 roku w zoo przeprowadzonych zostało wiele prac modernizacyjnych. Otwarto nowe wybiegi, zbudowano i otwarto dla publiczności wybieg dla żbików i rysiów. Sprowadzonych zostało także wiele nowych i bardzo rzadkich gatunków zwierząt, między innymi: żyrafę siatkowaną, nosorożca indyjskiego, jelenia Alfreda.

Afrykarium

Do budowy tego obiektu przystąpiono w roku 2012. Dwa lata później jego budowa została zakończona i udostępniona dla zwiedzających. Afrykarium jest niezwykle imponującym obiektem, pierwszym w Polsce. W jednym miejscu można poznać aż 5 ekosystemów Czarnego Lądu. Na miejscu można zapoznać się między innymi z dżunglą znad rzeki Kongo, barwnym światem rafy koralowej Morza Czerwonego, czy fauną Kanału Mozambickiego. Zwiedzających czeka również spotkanie z krokodylami i hipopotamami. W sumie na terenie Afrykarium zbudowano 21 basenów i akwariów, zgromadzono w nich 250 gatunków ryb oraz innych zwierząt. Podwodny świat i jego mieszkańców można podziwiać przez szklane tunele.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Od poniedziałku do piątku ogród zoologiczny otwarty jest w godzinach od 9.00 do 18.00. Od piątku do niedzieli godzinę dłużej. Bilet normalny kosztuje 45 złotych, ulgowy -35 złotych. Dzieci oraz osoby powyżej 75. roku życia mogą wchodzić bezpłatnie.

Zanocuj we Wrocławiu

Zwiedzenie ogrodu zoologicznego wraz z Afrykarium zajmie nam ładnych kilka godzin. Osoby, które przyjechały do Wrocławia z daleka mogą zostać we Wrocławiu na przynajmniej jeszcze jeden dzień. Jeśli chcą zatrzymać się w komfortowych, ale stosunkowo tanich miejscach mogą wybrać apartamenty np.  apartamentywroclaw24.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ