Strażak – ile zarabia? 

0
1708
strażak

Praca jako strażak wymaga dużej odpowiedzialności i wielu wyrzeczeń. Codziennie narażamy swoje zdrowie, a czasami nawet życie, żeby ratować innych ludzi. Czy zarobki strażaka są adekwatne do tak wielkiej odpowiedzialności? Ile jest w stanie zarobić strażak? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/ile-zarabia-strazak/ 

Podstawowe wynagrodzenie strażaka 

Szeregowi strażacy Państwowej Straży Pożarnej mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości od dwóch do 3000 zł brutto. Najwyżej postawieni oficerowie, mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 8000 zł pensji brutto podstawowe. Jak więc widać, chcąc być dobrze opłacany zderzakiem warto zadbać o swoją edukację w zakresie pożarnictwa. Dobrym kierunkiem w tym wyborze jest ukończenie wybranej Szkoły Aspirantów czy studia wyższe związane z tym obszarem. Dzięki temu możemy liczyć na lepsze wynagrodzenie już na początku swojej kariery w służbie pożarniczej. 

Czy strażacy mogą liczyć na dodatki do pensji? 

Przy określeniu wynagrodzenia strażaka ogromne znaczenie mają wszelkiego rodzaju dodatki. Dodatek za stopień, który strażak posiada wynosi od 380 zł brutto Do 1080 zł brutto. Innym dodatkiem do pensji podstawowej, na który mogą liczyć strażak Czy jestem związanych z udziałem w akcjach ratowniczych. Wynosi ona nawet połowy wysokości wynagrodzenia podstawowego. Kolejnym dodatkiem, na których mogą liczyć strażacy jest dodatek stażowy. Może on wynieść maksymalnie 20% wynagrodzenia podstawowego przy założeniu, w strażach przepracuje 20 lat. Za każdy rok pracy straży procent wzrasta o 1. 

Czy warunki pracy mają znaczenie przy określeniu wysokości wynagrodzenia strażaka? 

W przypadku pierwszego stopnia szkodliwości strażak może liczyć na wynagrodzenie 1 do 5% pensji podstawowej. Praca bardziej uciążliwych warunkach określona drugim stopniem szkodliwości i to dodatek w wysokości 10% dodatkowej podstawy stawki. Sieci oraz czwarty stopień szkodliwości wiąże się ze stawkami które wynoszą odpowiednio 15% podatku oraz 20% dodatku. 

Na jaką kwotę wynagrodzenia finalnie może liczyć strażak? 

Po sześciu latach pracy w straży pracownik może liczyć na średnie zarobki w wysokości 3,5 zł. Młodszy aspirant po 4 latach pracy otrzyma średnio 4140 zł miesięcznie. Miesięczne wynagrodzenie młodszego kapitana co średnio prawie 5000 zł. Zarobki różnią się w zależności od miejsca i stażu pracy. Najwięcej zarabiają osoby, pracujące w województwie mazowieckim pomorskim, podlaskim oraz łódzkim i zachodniopomorskim. Na nieco niższe wynagrodzenie mogą liczyć ci z województwa podkarpackiego, dolnośląskiego, a także lubuskiego. Wiele zależy też od indywidualnej sytuacji w każdej osoby zatrudnionej. 

Zobacz też: http://www.modny-styl.pl/weterynarz-jak-nim-zostac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ