Skuteczne i bezpieczne dla oczu okulary przeciwsłoneczne – na co zwracać uwagę przy zakupie?

0
1794
Skuteczne i bezpieczne dla oczu okulary przeciwsłoneczne - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Okulary przeciwsłoneczne, aby skutecznie chroniły oczy przed szkodliwym działaniem słońca, powinny być wyposażone w odpowiedni filtr UV. Wybierając model okularów dla siebie na lato, warto zastanowić się nad jego dodatkowymi cechami, jak: powłoka antyodblaskowa, soczewki fotochromowe, czy w przypadku osób z wadami wzroku – funkcje korygujące.

Okulary z filtrem UV

Damskie i męskie okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny gadżet na lato, ale i ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Przyciemniane szkła okularowe nie są jeszcze gwarancją na to, że produkt całkowicie zabezpiecza narząd wzroku przed promieniami UVA i UVB. Pewną ochronę przed słońcem zapewniają tylko modele okularów oznaczone symbolem UV 400 oraz zakupione u renomowanych producentów, którzy stale dbają o jakość i bezpieczeństwo swoich produktów. 

Filtr polaryzacyjny i fotochromowy w okularach przeciwsłonecznych

Dobre okulary przeciwsłoneczne, oprócz filtra UV 400, będą dodatkowo wyposażone w powłokę antyodblaskową, czyli tzw. filtr polaryzacyjny. Okulary typu polaroidy ochraniają oczy przed oślepiającym światłem, które obija się od jasnych powierzchni, zwłaszcza śniegu, tafli jeziora czy szyby samochodowej. Filtry polaryzacyjne w okularach przeciwsłonecznych są szczególnie cenione przez osoby, które spędzają dużo czasu za kierownicą bądź na świeżym powietrzu, w szczególności: żeglarzy, narciarzy, surferów, amatorów górskich wycieczek, biegaczy czy kolarzy.

Okulary z filtrem fotochromowym automatycznie przystosowują się do panującego nasłonecznienia. Oznacza to, że ich szkła ciemnieją w bardzo jasnym otoczeniu, z kolei rozjaśniają się w półmroku czy ciemnych pomieszczeniach. Okulary fotochromowe to idealne rozwiązanie, np. dla osób, które korygują wzrok za pomocą soczewek kontaktowych.

Przeciwsłoneczne okulary korekcyjne

Tradycyjne okulary to wciąż jedna z najbardziej popularnych metod korekcji przeróżnych wad wzroku, np.: astygmatyzmu, krótkowzroczności czy starczowzroczności. Istnieją modele klasycznych okularów wyposażonych w filtry UV, dzięki czemu w słoneczne dni można cieszyć się nie tylko dobrym wzrokiem, ale i pełną ochroną oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które podrażniają oczy i prowadzą do rozwoju chorób, np. zwyrodnienia plamki żółtej czy zaćmy.

Okulary przeciwsłoneczne z powłoką hydrofobową i oleofobową

Niektóre modele okularów przeciwsłonecznych wyposażone są w dodatkowe powłoki: hydrofobową oraz oleofobową. Pierwsza z nich ma za zadanie chronić szkła przed osadzaniem się na nich wody. Powłoka oleofobową (lipofobowa) z kolei zabezpiecza okulary przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, np.: kurzem, pyłem, tłuszczem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ